Bästa bilden på en komet

Uppdaterad 2010-11-05 00:44. Publicerad 2010-11-04 19:02

Foto: Nasa

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag kom de bästa bilderna som hittills tagits av en komet. Den amerikanska rymdsonden ”Deep Impact” passerade då 700 kilometer från ”Hartley 2”.

Kometen "Hartley 2" är just nu på väg genom solsystemet och syns i en bra kikare som en  dimmig fläck på natthimlen. Men på nära håll avslöjar kometen sitt rätta ansikte. Det som för ögat ser ut som en lysande bomullstuss visade sig i själva verket vara en jordnötsformad stenklump med is och läckande gaser som sprutar ut från dess yta.

Det var strax efter klockan 15 svensk tid som rymdsonden passerade kometen med en hastighet på mer än 12 kilometer per sekund. Under mötet med kometen tog sonden en bild var fjärde sekund.

– Vi valde "Hartley 2" eftersom vi ville titta på en komet som skilde sig från dem vi tidigare känner till, säger Michael A'Hearn, ledare för den forskningsgrupp som undersöker "Hartley 2", till Spaceflightnow.

På en film som lagts ut på Nasas hemsida syns hur kometen snurrar runt i rymden och skickar ut materia och gas i olika riktningar.

"Deep Impact" har rört sig genom solsystemet sedan 2005 då sonden hade en närkontakt med en annan komet, "Tempel 1", som besköts med en missil stor som en tvättmaskin.

De gaser och stenar som kastades ut från kometen analyserades sedan av instrument ombord på "Deep Impact".

Det är femte gången som en rymdsond lyckas ta bilder av en passerande komet. Första gången var 1986 då den europeiska rymdorganisationen ESA skickade en sond till Halleys komet. Den gången kunde världen se bilder av en potatisformad stenformation där gas sprutade ut från flera punkter.

"Hartley 2" är omkring en och en halv kilometer stor och rör sig i en bana runt solen som är starkt utdragen i form av en ellips. Omloppstiden är 6,5 år. Hittills har den dock varit svår att se från jorden på grund av att dess ljusstyrka är så svag.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 237 21 tweets 216 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.