Bilavgaser ökar risken för hjärtinfarkt kraftigt

Publicerad 2005-04-19 01:08

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den som bott på Hornsgatan i 30 år löper väsentligt högre risk att plötsligt dö i hjärtinfarkt än den som varit bosatt på landet. Svenska forskare kan nu visa på ett direkt samband mellan luftföroreningar och akut hjärtdöd.

Det har länge varit känt att stress, rökning och osund kost ökar risken för hjärt-kärlsjukdomar. Nu visar det sig att även vår boendemiljö har stor betydelse.

Studien bygger på att det i Stockholms län finns en unik förteckning över samtliga källor till luftföroreningar, som industrier, trafik och oljeuppvärmning. Genom att beräkna hur föroreningarna sprids från trafikerade gator och skorstenar, går det att definiera halterna för varje enskild adress.

Uppgifterna har sedan jämförts med bostadsadressen för en grupp stockholmare som dött i hjärtinfarkt.

Det visar sig att de som under 30 år bott på en högtrafikerad adress löper 50 procent högre risk att akut dö i hjärtinfarkt än de som bott ute på landet.

- Var du bor har alltså stor betydelse för om du kommer att dö i en hjärtsjukdom eller inte, konstaterar Tom Bellander, docent vid enheten för arbets- och miljömedicin vid Stockholms läns landsting.

- Ingen vet varför, men det finns två teorier: Den ena att föroreningar bidrar till en låggradig lunginflammation, som i sin tur ställer till problem i kärlen.
Den andra är att luftföroreningar irriterar nervändar i luftvägarna, som direkt leder till rytmrubbningar i hjärtats arbete.

Resultaten presenteras på fredag i en avhandling skriven av Mats Rosenlund, doktorand vid enheten för arbets- och miljömedicin.

Han har också undersökt hälsoeffekterna av buller för dem som bor nära Arlanda flygplats. Det visar sig att ju närmare flygplatsen man bor, desto vanligare är diagnosen för högt blodtryck. Vilket i sin tur är en av de starkaste riskfaktorerna för hjärtinfarkt.

Studierna baseras på uppgifter från Stockholms hjärtepidemiologiska program med 2 246 personer som fått hjärtinfarkt och en kontrollgrupp på 3 206 personer.

Studierna omfattar även en stor enkätundersökning som besvarats av 266 personer vid Arlanda och 2 693 personer i övriga Stockholms län.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Turistbussar vid Stockholms slott.

Därför blir det kaos i sommartrafiken

”Stockholm onödigt krångligt att köra i.” Avstängda vägar, få p-platser och bilar som blockerar. Lite har gjorts för att förbättra för turistbussarna.

Det blir bättre – om sex år. Klarabergsgatan ska renoveras.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 237 21 tweets 216 rekommendationer

Foto: Scanpix Aitikgruvan.

Full fart för gruvindustrin

Gamla gruvor återöppnas och nya projekteras. Den svenska gruvindustrin gör satsningar i bl a Svappavaara, Kiruna och Pajala.

Lastbil störtade – kvinna dog

Betraktas som arbetsplatsolycka. Lastbilen, som användes för att tippa stenmassor, kom för nära ett stup och störtade ner.