Det finns ingen som helst poäng med att behandla hjärtfriska personer med blodfettsänkande statiner, enligt en vetenskaplig genomgång. En tung studie som visade motsatsen sågas totalt.
Resultaten från den så kallade Jupiter-studien visade i mars år 2008 att behandling med blodfettsänkande statiner var gynnsamt och minskade halterna av en viss inflammatorisk markör i blodet hos personer utan hjärt-kärlsjukdom. Behandlingen skedde med Astra Zenecas preparat Crestor och studien publicerades i november samma år i en ansedd medicintidskrift.
Läkare världen över blev genast flitigare med receptblocken. I Sverige såldes 10,7 miljoner dygnsdoser av Crestor i fjol, nästan en fördubbling jämfört med 2007, till en kostnad av 76 miljoner kronor.
Men nu riktas hård kritik mot Jupiter-studien av en forskargrupp ledd av Michel de Lorgeril vid Université Joseph Fourier.
"Studien var snedvriden", skriver forskarna utan omsvep i medicintidskriften Archives of Internal Medicine. Sponsorn hade för mycket att säga till om. Flera av artikelförfattarna hade egna ekonomiska intressen i forskningen. De kommersiella krafterna lyfte fram resultat som var mindre viktiga medan de så kallade hårda måtten, dödlighet i stroke och hjärtinfarkt, i själva verket inte skilde sig alls mellan grupperna.
Jupiter-studien ger sammanfattningsvis inte alls stöd för att hjärtfriska ska behandlas med statiner, är de Lorgerils och hans kollegors slutsats. Livsstilsförändringar är att helt klart föredra, som rökstopp, motion och Medelhavskost.
Astra Zeneca säger sig välkomna kritiken.
- Forskningsresultat är alltid öppna för tolkning. Det är bara bra med diskussion. Men Jupiter är gjord enligt alla vetenskapliga regler och presenterad i New England Journal of Medicine. Där får man inte in studier som är flawed (snedvridna), säger Johan Bodegård, medicinskt ansvarig för hjärt-kärlområdet inom Astra Zeneca Norden.
Han tillägger att studien inte stoppades av företaget, utan av en oberoende bedömningskommitté.
I samma nummer av medicintidskriften presenteras en annan vetenskaplig genomgång bland totalt 11 studier med 32 600 personer. Inte heller denna genomgång kunde finna någon minskad risk för förtida död hos friska högriskpatienter som behandlades med statiner jämfört med verkningslös substans.