Moderna p-piller är mer riskfyllda

Uppdaterad 2011-10-26 17:08. Publicerad 2011-10-26 10:33

Foto: Beatrice Lundborg

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Risken att drabbas av blodpropp är dubbelt så stor med moderna p-piller som med de gamla, enligt en ny studie. Lotta Tonning, 33 år, åt p-piller och drabbades av en blodpropp i lungan.

Det började en dag för fem år sedan med att hon fick ont när hon andades.

– Sedan fick jag en konstig krupphosta. En natt gjorde det ännu mer ont och armen domnade, säger hon.

Lotta Tonning hade fått en blodpropp i lungan, troligen orsakad av att hon åt p-piller. Läkarna upptäckte även att hon har en ärftlig defekt som gör att blodets lättare levrar sig.

– Jag har lättare att få blodproppar, men det var säkert mina p-piller som utlöste det hela, säger hon.

Det är tidigare känt att den som äter p-piller löper större risk att få blodproppar. En ny dansk studie, den största hittills i världen, visar att just moderna p-piller förhöjer risken mer än man tidigare har trott.

I undersökningen, publicerad i British Medical Journal, ingår alla danska kvinnor 15—49 år som tog p-piller 2001—2009. För äldre p-piller var risken att drabbas av en blodpropp en på 1 000. För moderna piller, däremot, var risken 1 på 500.

Öjvind Lidegaard, professor vid Köpenhamns universitet, tycker att unga kvinnor ska börja med den gamla typen.

– Andra bör prata med sin husläkare när deras recept ska förnyas. De som av olika skäl inte klarar av de äldre pillren bör informeras om denna riskökning så att de själva kan avgöra, säger han.

Användningen av moderna p-piller är en avvägningsfråga mellan risk och nytta, menar Viveca Odlind, professor på Läkemedelsverket.

– Kvinnor upplever pillren olika. En del får humörsvängningar eller blir nedstämda av de äldre pillren, men inte av de nya. Men Läkemedelsverkets rekommendation är att andra generationens p-piller ska vara förstahandsval, säger hon.

Även barnmorskor med vana att skriva ut p-piller kan ha svårt att orientera sig bland alla sorter, menar Eivor Björkman, chefsbarnmorska på Ekens Barnmorskemottagning i Stockholm.

– Vi försöker hålla oss a jour med vad som sägs. Det kommer hela tiden nya uppgifter. Ena dagen är det farligt, andra inte, säger hon.

Oavsett vilken typ av piller som skrivs ut, menar Björkman, är det viktigaste ändå att noga ta reda på hur kvinnan mår och vilka sjukdomar som finns i släkten.

I dag är Lotta Tonning helt frisk, men hon måste äta blodförtunnande medicin livet ut. P-piller har hon slutat äta.

– Jag är inte arg för att jag fick p-piller. Men det handlar nog om att det gick så jättebra. Det kunde ha blivit värre, blodpropp i lungan kan ju vara dödligt, säger hon.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar.

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 125 26 tweets 99 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer