Årets fredspris ska inte ses som en spark riktad mot något land påstår den norska Nobelkommitténs ordförande Ole Danbolt Mjøs. Annars finns det gott om länder som ogillar pristagarna FN:s atomenergiorgan och dess chef Mohamed ElBaradei.
Egyptiern Mohamed ElBaradei har under olika perioder varit i onåd hos USA, Nordkorea, Iran, Israel, Indien och Pakistan.
De fem sista är länder som skaffat eller sannolikt är på väg att skaffa (Iran) kärnvapen i trots mot det icke-spridningsavtal av kärnvapen som IAEA i sin kraft av FN:s atomenergiorganisation är satt att övervaka.
USA eller åtminstone Bushadministrationen har kritiserat både Mohamed ElBaradei och IAEA för att ha varit för överslätande i behandlingen av Iran sedan organisationen upptäckte landets delvis hemliga program för kärnkraft och möjlig kärnvapenframställning för två och ett halvt år sedan.
IAEA har försiktigt motarbetat USA:s avsikt att få till stånd FN-sanktioner mot Iran, eftersom organisationen inte ansett sig kunna "dra slutsatsen att det pågår oanmälda nukleära aktiviteter i Iran".
Mohamed ElBaradei hamnade i onåd hos Bushadministrationen vårvintern 2003 då han tillsammans med sin företrädare Hans Blix inför FN:s säkerhetsråd hävdade att det inte fanns bevis för att Irak hade kärnvapen och andra massförstörelsevapen. Båda förespråkade fortsatta inspektioner för att leta efter sådana vapen, vilket motverkade USA:s planer för en invasion i Irak.
När invasionen genomförts lyckades inte heller de amerikanska styrkorna hitta några massförstörelsevapen.
Att Mohamed ElBaradei fick rätt hindrade inte USA från att till en början motsätta sig att han tidigare i år omvaldes som chef för IAEA för en tredje fyraårsperiod.
IAEA är också en kontroversiell organisation bland miljöorganisationer som motsätter sig fredlig användning av kärnkraft. FN-organisationen har i uppdrag att bistå med teknik till länder som vill använda kärnkraft i civila syften och att övervaka så att kärnkraftverk inte används för att producera material till kärnvapen.
Därför utvisade Nordkorea IAEA:s inspektörer när landet beslöt sig för att öppet tillverka kärnvapen i slutet av 2002.
Nu får IAEA och Mohamed ElBaradei sina fredspris vid en tidpunkt då allt fler länder skaffar eller försöker skaffa kärnvapen. Avsikten är att uppmunstra IAEA i dess försök att motverka ytterligare spridning av kärnvapen.