Svininfluensan

En kvinna sjuk i svininfluensa har lämnat Karolinska

Publicerad 2009-09-09 09:44

Foto: Robert Henriksson

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En kvinna sjuk i svininfluensa som varit inlagd på Karolinska i Solna för behandling i konstgjord lunga har nu fått lämna universitetssjukhuset.

Kvinnan, som är under 30 år, har enligt presstjänsten på Karolinska universitetssjukhuset ”gått vidare till annan vårdinrättning”. Klart är därmed att hennes tillstånd förbättras, hur hon nu mår vill sjukhuset dock inte uttala sig om.

Sammanlagt har fyra patienter vårdats i så kallad konstgjord lunga på Karolinska, två män och två kvinnor – alla under 30 år.

Sekretess råder i samtliga fall. Undantaget är den 22-årige man från Norrköping som smittades av svininfluensan i juli. Han var den förste i Sverige att vårdas i en så kallad Ecmo-apparat, vilket gjort att hans situation uppmärksammats utöver det vanliga.

- I samband med att han flyttades från Vrinnevisjukhuset höll de en presskonferens. Sedan dess har journalister ringt varje dag och frågat om hans tillstånd, säger Ulla Sörensen vid Karolinska universitetssjukhusets presstjänst.

När kvinnan som nu fått lämna sjukhuset inkom får allmänheten inte kännedom om, inte heller var hon nu vårdas.

- Det enda jag kan säga är att hon inte längre har behov av hjälplungan, säger Ulla Sörensen.

Fyra Ecmo-apparater finns i dag att tillgå på Karolinska universitetssjukhuset. Enligt lagd pandemiplan kan dessa utökas till elva, vilket gör att Sverige – inräknat samtliga konstgjorda lungor på landets thoraxintensivvårdsavdelningar – sammanlagt har omkring 35 platser.

- Utöver detta finns ett internationellt nätverk som kan hjälpa till, säger chefsläkare Stefan Engqvist.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar.

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 125 26 tweets 99 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer