En kvinna sjuk i svininfluensa som varit inlagd på Karolinska i Solna för behandling i konstgjord lunga har nu fått lämna universitetssjukhuset.
Kvinnan, som är under 30 år, har enligt presstjänsten på Karolinska universitetssjukhuset ”gått vidare till annan vårdinrättning”. Klart är därmed att hennes tillstånd förbättras, hur hon nu mår vill sjukhuset dock inte uttala sig om.
Sammanlagt har fyra patienter vårdats i så kallad konstgjord lunga på Karolinska, två män och två kvinnor – alla under 30 år.
Sekretess råder i samtliga fall. Undantaget är den 22-årige man från Norrköping som smittades av svininfluensan i juli. Han var den förste i Sverige att vårdas i en så kallad Ecmo-apparat, vilket gjort att hans situation uppmärksammats utöver det vanliga.
- I samband med att han flyttades från Vrinnevisjukhuset höll de en presskonferens. Sedan dess har journalister ringt varje dag och frågat om hans tillstånd, säger Ulla Sörensen vid Karolinska universitetssjukhusets presstjänst.
När kvinnan som nu fått lämna sjukhuset inkom får allmänheten inte kännedom om, inte heller var hon nu vårdas.
- Det enda jag kan säga är att hon inte längre har behov av hjälplungan, säger Ulla Sörensen.
Fyra Ecmo-apparater finns i dag att tillgå på Karolinska universitetssjukhuset. Enligt lagd pandemiplan kan dessa utökas till elva, vilket gör att Sverige – inräknat samtliga konstgjorda lungor på landets thoraxintensivvårdsavdelningar – sammanlagt har omkring 35 platser.
- Utöver detta finns ett internationellt nätverk som kan hjälpa till, säger chefsläkare Stefan Engqvist.