Foto: Roger Schederin

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Rymden

Familj och vänner samlade inför Fuglesangs avfärd

Publicerad 2009-08-24 21:08

Merritt Island. Närmare 200 vänner till familjen, svensk militär med ÖB Sverker Göransson i spetsen och andra dignitärer samlades på eftermiddagen amerikansk tid på ett hotell i Cocoa Beach för att fira Christer Fuglesangs rymdfärd senare i natt. "Skål Christer", sa hans fru Lisa Fuglesang.

Christer Fuglesangs familj och vänner kommer att följa nattens uppskjutning från den så kallade VIP-läktare med bästa utsikten över Discoverys startramp. Trots karantän träffar astronauterna sina fruar varje dag innan starten. Helgen har familjen tillbringat i ett hus vid stranden. Sista kvällen innan rymddräkten ska på var det grillfest, och sedan uppvisning av självaste rymdfärjan på uppskjutningsplatsen.

– Den är helt fantastisk måste jag säga, helt redo att ta Christer till rymden, säger Lisa Fuglesang.

Det är fortfarande tidig eftermiddag i Florida - och medan familjerna festar ligger astronauterna fortfarande och sover. Det mesta av förberedelserna är avklarade. Timmarna innan start väntar genomgång av väderutsikterna - sedan är det dags att hoppa i de orangefärgade rymddräkterna astronauterna bär under start.

Från läktarna är det många förväntansfulla blickar som kommer att följa de sju astronauterna. Men då har den närmaste familjen redan packat sina väskor. Direkt efter starten flyger Nasa av säkerhetsskäl ut dem från Kennedy Space Center.

– Jag är väldigt glad över att så många av våra vänner har kommit hit till Florida för att följa uppskjutningen, säger Lisa Fuglesang. Själv är hon inte nervös.

– Jag tänker inte på att det är farligt. Så tror jag att alla astronautfruar fungerar, säger hon.

Alldeles innan Christer Fuglesang äntrar Discovery kommer de ha en sista kontakt innan avfärd.

– De har en telefon och en toalett precis vid ingången. Christer kommer att använda båda, säger Lisa Fuglesang.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: Scanpix

”Bjud in Löfven till kärnkraftssamtal”

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen motpart? Läs DN:s huvudledare 14/2.

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.