Klimatet

Fastlåst på klimatmöte

Publicerad 2011-12-08 17:23

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Hoppet falnar för möjligheterna att nå en överenskommelse vid FN:s klimattoppmöte i Durban i Sydafrika. Samtliga av de stora aktörerna – USA, Kina, Indien, EU – spretar åt olika håll och tycks oförmögna att kunna enas.

Det innebär att framtiden för det nuvarande klimatavtalet, Kyotoprotokollet, ser mycket osäker ut. I värsta fall går Kyoto i graven utan att det ersätts av något annat.

EU har försökt få övriga länder att acceptera en färdplan som skulle resultera i ett nytt globalt avtal 2015, ett avtal som sedan skulle träda i kraft senast 2020. Fram till dess skulle man förlänga Kyotoprotokollet.

Men än så länge har inget av länderna med de största växthusgasutsläppen köpt idén om en färdplan. Brasilien, Kina, Indien och USA har antytt att de vill vänta några år med att dra igång en ny process.

De vill också invänta nästa vetenskapliga rapport om klimatet från FN:s klimatpanel (IPCC) innan de är beredda att starta nya diskussioner. Problemet är att nästa rapport kommer först 2013.

Allt det här kan betyda totalt stillestånd i klimatfrågan de närmaste åren. Och EU har ännu inte tagit ställning till hur man ska agera om färdplanen inte accepteras. Vad händer då?

– Bra fråga. Vad gör vi så fall? Vi vill inte tro att det ska bli så, säger Anna Lindstedt, Sveriges chefsförhandlare i Durban.

– Vi har sagt till de andra att vi inte kan vänta till efter 2013. Det kan vara för sent då.

Hon påpekar samtidigt att det är naturligt att mycket verkar osäkert inför sista förhandlingsdygnet. Så brukar det vara vid den här typen av förhandlingar.

Ändå är det tydligt att många tongivande personer har börjat ge upp tanken på att nå framsteg i Durban.

FN:s generalsekreterare Ban Ki-Moon sade i ett tal på mötet att det med största sannolikhet inte blir något bindande avtal i Durban, och att det troligen kommer att dröja många år innan ett sådant blir verklighet. Han uppmanar alla länder att vidta alla klimatåtgärder man kan på hemmaplan i stället för att vänta på ett avtal.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar.

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 125 26 tweets 99 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Favorit slog rekordet

Elitloppet. Commander Crew vann det andra försöket på rekordtiden 1.09,5 över 1609 meter.

Norsk seger. Yarrah Boko vann första försöket.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 2 0 tweets 2 rekommendationer