Flest orkaner på tusen år

Publicerat 2009-08-15 21:56

Felicia

Foto: NOAA / AP Photo Satellitbild av orkanen Felicia i Stilla Havet den 5 augusti i år.

Det senaste decenniet har det varit fler orkaner över Atlanten än vid någon annan tioårsperiod under de senaste 1.000 åren. Det visar forskning som nu publiceras i tidskriften Nature.

Orkaner rör sig med en hastighet på upp till 300 kilometer i timmen. De drar med sig skikt av jord och sand när de drar över land.

Forskare vid universitetet i Penn State har nu undersökt sådana jord- och sandskikt och genom dessa kunnat se hur ofta orkanerna dragit fram. Sandskikten har de funnit bevarade i sediment i laguner längst kusten i Nordamerika och Karibien.

Studien visar att frekvensen av orkaner de senaste åren är unik – men den visar också att orkaner kan ha varit ännu vanligare för 1.000 år sedan, under den varma medeltiden.

Studien ger därför inget svar på om de många orkanerna det senaste decenniet beror på dagens klimatförändringar.

– Om det finns ett slående resultat från den här studien så är det att den höga frekvensen stormar under de senaste tio åren faktiskt matchas eller till och med överträffas under tidigare perioder, säger Julian Heming, expert på tropiska stormer på brittiska Met Office.

Han menar därför att skillnaderna i förekomst av orkaner inte går att förklara säkert.

– Det är värt att fundera över i debatten om det vi ser nu är något exceptionellt, eller om det hör samman med naturliga variationer över tioårsperioder eller hundraårsperioder.

Det senaste tio åren har i genomsnitt 17 orkaner och tropiska stormar i Atlanten, dubbelt så många som tidigare decennier under århundradet.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 4

DN:s Patricia Hedelius:

DN:s Patricia Hedelius: Räntenetto bekymmer för aktieägarna.

DN Börs

DN Börs Se hur det går för SEB-aktien på Stockholmsbörsen.

Trist 2010. DN:s börskrönikör Patrica Helius noterar att Nordea räknar med fortsatt höga kreditförluster.

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 5

DN Debatt 10 februari

”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval”

Rödgröna i Stockholms läns landsting: Vi vill ersätta Vårdval Stockholm med en ny vårdmodell som är rättvis och tar hänsyn till behoven. Läs mer 6

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 132

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 8

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är överenskommet med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 70

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12