FN ska hantera hot från rymden

Publicerat 2007-02-17 06:53

Om en stor asteroid slår ned på fel ställe på jorden är katastrofen ett faktum. Rymdforskare arbetar febrilt med att hitta sätt att upptäcka — och avvärja — hotande angrepp i tid. Frågan hamnar snart på FN:s bord.

- Vi kan inte hindra en orkan. Vi kan inte hindra en vulkan. Men vi kan hindra en asteroid från att träffa oss, genom att göra en liten justering i solsystemet, säger Russell Schweickart som företräder The Association of Space Explorers, föreningen för världens astronauter och kosmonauter.

Med jämna mellanrum kommer larmrapporter om att asteroider är på väg att korsa jordens bana. Länge ansågs den ännu avlägsna jätten Apophis, med en diameter på 320 meter, utgöra ett reellt hot mot stora delar av mänsklighetens existens då den beräknades träffa jorden i april 2036. Den amerikanska rymdstyrelsen Nasa har nu reviderat sina kalkyler och kommit fram till att risken för en ödesdiger krock i själva verket är försvinnande liten.

Men asteroider har träffat jorden förr; Siljansringen i Dalarna och jättekratern i Arizonaöknen har exempelvis bildats efter nedslag. Och förr eller senare kan hoten bli aktuella på nytt. Nya superavancerade teleskop, som det planerade Pan-Starrs på Hawaii och Large Synoptic Survey Telescope i Chile, kommer tveklöst att öka antalet observationer om hotande asteroider.

Och det är bra, poängterar en rad rymdforskare som deltar i det amerikanska vetenskapssällskapets möte AAAS i San Francisco.

- Det är bara tidiga upptäckter som gör att vi också får tid att vidta skyddsåtgärder, säger Steven Chesley vid Jet Propulsion Laboratory som bygger och styr satelliter och rymdsonder åt Nasa.

Att sända upp en rymdfarkost som på ett eller annat sätt varsamt flyttar asteroiden ur dess position vore den bästa metoden, verkar de flesta vara överens om. Problemet är bara vem som ska stå för notan för de synnerligen kostsamma åtgärderna. Den nation eller region som är mest hotad? Nej, betonar Russell Schweickart. Världssamfundet FN måste betala, eftersom det handlar om hela mänsklighetens bästa. Och beslutet om eventuella insatser får inte dras i långbänk. The Association of Space Explorers filar på ett förslag till handlingsplan som ska presenteras för FN våren 2009.

- Antingen de vill eller inte kommer de att bli tvungna att ta tag i den här frågan, säger Russell Schweickart.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 121

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 1

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster.

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 66

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.