Svininfluensan

Första svensken sjuk i svininfluensa död

Publicerad 2009-08-31 20:22

Foto: Jonas Lindkvist

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sverige har fått sitt första bekräftade fall där en person smittad av svininfluensa avlidit. Det visar provsvaren från en avliden man i Uppsala, uppger Akademiska sjukhuset.

Provsvaren, som var väntade först på tisdagen, kom strax efter klockan 20 på måndagskvällen. Och resultatet var tydligt: Den 40-åriga mannen från Uppsalatrakten som avled på fredagen var sjuk i svininfluensa, A/H1N1.

Det var i söndags för en dryg vecka sedan som mannen insjuknade. Han hade ont i halsen, kroppen och uppvisade "allmänna sjukdomssymptom". Efter fem dagars sjukdom försämrades hans tillstånd snabbt.

Under veckan var mannen i kontakt med sjukvårdsupplysningen, det är dock oklart vilken information han fick. På fredagskvällen ringde anhöriga till mannen efter ambulans då hans tillstånd snabbt förvärrats. Men hjälpen kom för sent.

– Han avled innan ambulansen hann fram, Återupplivningsförsök gjordes i hemmet, men de lyckades inte, säger Elisabeth Tysk, presschef vid Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Så kallade PCR-prover - vilka ska ha mycket hög trovärdighet - togs på mannen för att fastställa dödsorsaken. Först bekräftades att mannen varit sjuk i influensa typ A, kort därefter även att det rörde sig om A/H1N1, svininfluensa.

– Jag kan bara kommentera att de kompletterande testerna visar att det var den nya influensan, säger Ulf Hanson, chefsläkare vid Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Förändrar det här någonting?

– Nej, egentligen inte. Vi har en planering för en influensatopp. Det är väldigt tragiskt med ett dödsfall, men vi vet av erfarenhet från andra länder att det finns en risk.

Ulf Hanson poängterar att dödsorsaken inte är fastställd. Mannen var sjuk i svininfluensa, men hade också andra underliggande riskfaktorer.

– Vi vet inte den absoluta dödsorsaken. Vi kan bara säga att svininfluensan kan ha varit en bidragande orsak. Det kan ha funnits andra orsaker också.

Även mannens pappa har testats mot svininfluensan. Huruvida han också smittats av viruset är ännu oklart.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: Scanpix

”Bjud in Löfven till kärnkraftssamtal”

Så länge regeringen säger nej är frågan enkel för Löfven. Men vad händer om han möter en öppen motpart? Läs DN:s huvudledare 14/2.

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.