I drygt en vecka har Christina Borrelid, 26, dragits med feber och nedsatt njurförmåga. Hon tycker det är konstigt att hon har smittats av sorkfeber.
Christina Borrelid är hemmahörande i Umeå och pratar med DN.se direkt från sjuksängen på Norrlands universitetssjukhus.
- Jag har försökt tänka. Men har inte kommit på nån annan möjlighet än att jag smittades när jag var och hämtade saker i ett förråd hemma hos mamma och pappa före jul.
Annars rör hon sig inte mycket bland "gamla grejer" säger hon. Ingen annan i familjen är sjuk, den närste är en bekant till föräldrarna som blivit sjuk på annat håll.
Det började förra söndagen med att hon fick oerhört ont i benen. Först tog hon det för förkylning och försökte sova bort krämporna, men dagen efter låg tempen på 40,2 grader.
Ett par dagar senare rådde vännerna henne bestämt att hon skulle söka vård. Ett par tester senare hade diagnosen gått från misstänkt lunginflammation till konstaterad sorkfeber.
- Jag blev ganska förvånad över beskedet, säger Christina Borrelid med tanke på sin relativt urbana vardagsmiljö.
Hon är inne på sin sjätte liter dropp, berättar hon på måndagen. Den höga febern och de vacklande njurarna gjorde att hon inte kunde äta, att hon fortfarande har svårt att få i sig något på egen hand,
- Jag skulle egentligen åka hem i dag, men njurvärdet blev sämre igen så nu får jag stanna ett tag till.
Smärtan har lagt sig, efter att ha vandrat från benen till en molande värk i ryggen, kring njurarna. Hon är fortsatt väldigt trött och sover mest dagarna igenom.