Ju kortare män, desto kortare utbildning

Publicerad 2006-01-31 23:27

Örjan Björkdahl

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Långa män har högre utbildning än korta, visar överraskande en studie på 950.000 svenska rekryter. Orsaken kan vara att lärare diskriminerar korta elever.

- Man är i ett underläge när man är kort jämfört med om man är lång, säger Finn Rasmussen.

Han är docent i folkhälsovetenskap vid Karolinska institutet och en av forskarna bakom studien, som publiceras i senaste numret av International Journal of Epidemiology.

Forskarlaget har jämfört hur långa 950.000 svenska män var när de möstrade med hur högt de utbildade sig senare i livet. De fann att långa män är betydligt mer högutbildade än korta. De allra längsta, över 194 centimeter, hade läst minst ett år på högskola tre och en halv gång så ofta som de under 165-centimetersstrecket.

Sedan tidigare är det känt att kroppslängden är relaterad till sociala och ekonomiska faktorer. Människor ur högre samhällsklasser är ofta längre än arbetare. Det är dessutom rimligt att tänka sig att smarta personer i högre utsträckning läser vidare än mindre begåvade.

För att kunna ta hänsyn till dessa faktorer undersökte forskarna även föräldrarnas utbildningsnivå och ställning i samhället, samt männens resultat på mönstringens allmänna begåvningstest. Men även när forskarna räknade bort inverkan från faktorer som uppväxtförhållanden och begåvning var trenden tydlig.

- Vi fann ett mycket starkt samband. Det var nästan så att vi trodde att det inte var sant. Men vi har tagit hänsyn till ovanligt många faktorer i ett väldigt stort material, säger Finn Rasmussen.

Forskarna har till och med studerat bröder som vuxit upp under samma förhållanden. Även här var den längre i genomsnitt mer högutbildad.

Finn Rasmussen gissar att resultatet är en effekt av diskriminering.

- Om man är lång så har man ett övertag. Korta personer får titta upp på långa.

Utländska studier visar att lärare har förutfattade meningar om skolpojkars intelligens. De uppfattar över lag korta pojkar som mindre smarta än långa.

- Har man negativa förväntningar på en persons prestationsförmåga, så är det klart att det kan påverka resultatet, säger Finn Rasmussen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Rätt sorts plast i plånboken.

Spara tusenlappar med rätt kontokort

Krångligt med kontokort. Genom att jämföra villkoren och ha flera kort kan du tjäna åtskilliga tusenlappar. DN jämför bästa kortet för barnfamiljen.

Viktigast när du väljer kort. Fyra punkter att hålla koll på.

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Scanpix

Energiministern efterlyser S-besked

Hatt vill ha mer konkreta besked. ”Löfven säger att han vill sätta sig ner vid ett rent bord, men så fungerar det inte i praktiken.”

Blandade reaktioner. Tumme upp och ner från Löfvens partikamrater.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Tycker du att kärnkraften ska avvecklas?

Foto: Scanpix ”Vem är det där?”

”Vem är Paul McCartney?”

Under nattens Grammy-gala i USA avslöjades det att många yngre amerikaner har dålig koll. Återkommande fråga på Twitter.

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.