Läskskatt recept mot fetma

Publicerad 2009-09-16 23:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Dyrare läsk ger färre överviktiga barn och vuxna. Därför vill ledande amerikanska forskare införa extraskatt på läsk.

Läsk med tillsatt socker ökar risken för övervikt, diabetes och hjärtkärlsjukdom. Det visar flera tunga vetenskapliga studier. För varje extra läsk som ett barn dricker per dag ökar risken på sikt att bli fet med 60 procent.

Sju ledande amerikanska forskare med näringsprofessor Walter Willett vid Harvard i spetsen vill nu att en extraskatt på läsk införs i USA. En sådan skatt finns bland annat i Norge och Finland.

En halvlitersflaska blir 1:15 kronor kronor dyrare i USA med den föreslagna skatten. Det motsvarar en prishöjning med mellan 15 och 20 procent. En sådan höjning av priset skulle göra att läskförsäljningen går ned med mellan 10 och 20 procent.

Det leder i sin tur till viktminskning och lägre risk för sjukdom i alla åldersgrupper. Det skriver forskarna i en rapport i medicintidskriften The New England Journal of Medicine.

Näringsfysiologen Ingrid Larsson arbetar med överviktiga barn och vuxna vid obesitasmottagningen på Sahlgrenska universitetssjukhuset i Göteborg. Hon gillar de amerikans­ka forskarnas förslag.

– Det skulle vara intressant om det testades här i Sverige. Det skulle kunna hjälpa till att förebygga fetma och viktproblem, inte minst bland barn, säger hon.

Mellan åren 1960 och 2006 mer än fyrdubblades konsumtionen av läsk i Sverige. I början av 1960-talet drack svenskarna tjugo liter läsk per person och år. År 2006 drack vi nittio liter.

En matvaneundersökning från 2003 visar att en fjärdedel av alla kalorier som fyra- till elvaåringar får i sig kommer från näringstomma kalorier, däribland sockrad läsk.

– De tomma kalorierna kan öka deras vikt utan att ge några näringsämnen. Dessutom riskerar de att få karies, säger Ingrid Larsson.

Amerikanska studier visar också att risken att drabbas av diabetes är dubbelt så stor för den som dricker läsk varje dag som för den som dricker läsk en gång i månaden.
Andra studier visar ett tydligt samband mellan övervikt och läskdrickande. Men läskindustrins egna studier visar inte på samma starka samband, skriver forskarna.

– Alla fakta finns där. Men vilken politiker vill införa skatt på något som många uppfattar som en guldkant på tillvaron? undrar Ingrid Larsson.

Regeringen har heller inga planer på att införa en läsk- eller sockerskatt i Sverige. Ulrik Lindgren, som är politiskt sakkunnig för folkhälsominister Maria Larsson (KD), säger att det ger för litet hälsoresultat i förhållande till de administrativa kostnaderna.

– Regeringen vill inte heller ge sig in i sådana här dellösningar, säger Ulrik Lindgren.

För fyra år sedan ville Folkhälsoinstitutet införa en extraskatt på bland annat godis och läsk. Men de fick inget gehör för sitt förslag. I dag är frågan inte längre aktuell eftersom den inte är ”politiskt gångbar”, säger Gunnar Johansson som är kostexpert på Folkhälsoinstitutet.

Socialstyrelsens generaldirektör Lars-Erik Holm är mer positiv till en extraskatt.

– Det är en intressant tanke. Vi påverkar ju konsumtionen av tobak och alkohol med hjälp av samma ekonomiska styrmedel. Förslaget skulle gagna folkhälsan, säger han till DN.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Robert F. Bukaty / AP

Mitt Romney segrare i Maine

Vann republikanernas ”skönhetstävling”. Maine betraktas inom partiet som "Mitt Romney-land". Den tidigare guvernören fick 39 procent.

Så väljs USA:s president. Läs om primärvalen, pengarna och svängstaterna.

Så styrs USA. Läs allt om presidenten, kongressen och högsta domstolen.

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: Lasse Swärd

Polon som går för halv maskin

Volkswagen satsar på cylinder­avstängning vid låg belastning för att spara bränsle. DN Motor testar tekniken. Deciliter lägre förbrukning per mil.