Nasa har tappat bort första månlandningen

Publicerat 2006-08-15 00:38

USA har tappat bort inspelningarna från den första månlandningen, Nasa kan inte hitta bandet med Neil Armstrongs berömda ord, uppgav en talesman för Nasa på måndagen.

Omkring 700 lådor med inspelat material från Apollo saknas, bland annat filmen med Neil Armstrongs historiska månpromenad den 20 juli 1969. Banden arkiverades på USA:s nationella arkiv men lämnades tillbaka till Nasa i slutet av 1970-talet. Och trots att Nasa har letat under ett års tid går de inte att hitta, uppgav talesmannen Grey Hautaloma.

- Vi har inte sett dem på lång tid, sade han, uppgav Reuters.

Inspelningarna innehåller också information om astronauternas hälsotillstånd och rymdskeppets kondition.

- Jag skulle inte säga att vi är oroliga, vi har alla data, sade Hautaloma, och tillade att allt som finns på banden har bevarats på något annat sätt.

Nasa har bland annat fått kopior av tv-sändningarna från tv-stationer och det finns korta klipp att hämta på rymdorganisationens hemsida. Men tv-sändningarna har en mycket sämre kvalitet jämfört med originalbanden eftersom Nasas samtida teknik inte var kompatibel med tv-tekniken. Tv-bolagen fick helt enkelt filma av Nasas visning av rymdpromenaden.

Hautaloma sade att även om inspelningarna återfinns så är det inte säkert att de är i bra skick, tiden går hårt åt magnetbanden, tillade han.

- Vi letar efter anteckningarna som kan avslöja var inspelningarna fanns senast, sade Hautaloma.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 111

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 63

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.