Rymden

Ny jordlik planet funnen

Uppdaterad 2010-09-30 13:16. Publicerad 2010-09-30 10:02

Foto: AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Gliese 581g. Så heter den nya ”mänskliga” planet som amerikanska astronomer upptäckt i rymden. Planet, som ligger 20 ljusår från vårt solsystem, har flera likheter med vår egen jord.

Duger inte jorden skulle planeten Gliese 581g vara en plats där liv skulle kunna existera.

Bland planetforskarna är fyndet av planeten Gliese 581g en världssensation. Och Gliese 581g ligger i vad som kallas för ”guldlocks-zonen”, vilket är ett lagom långt avstånd från sin egen sol, ett område som varken är för kallt eller för varmt.

Astronomerna Steven Vogt, från University of California i Santa Cruz, och Paul Butler, från Carnegie-institutionen i Washington, har beräknat att Gliese 581g är cirka 1,2 – 1,4 gånger så stor som jorden, att den kan ha en skyddande atmosfär samt förekomster av vatten, vilket är några av villkoren för att liv ska kunna klara sig.

Själva stjärnan som Gliese 581g har sin omloppsbana runt, ligger 20 ljusår från jorden, vilket ändå beräknas som ett kort avstånd när det gäller rymden.

Den första planeten, som planetforskarna fann kallas Gliese, men flera andra planeter har också hittas i Glieses närhet genom åren. Senast år 2009 fann forskarna bland annat Gleise 581d och i år hittades ytterligare två planeter, varav Gliese 581g, är den första som kan anses vara bebolig.

– Det faktum att det inte är så långt till planeten, tyder på att denna typ av planeter som liknar jorden inte är ovanliga i vår galax, säger Steven Vogt.

Med tillgänglig teknik skulle det, än så länge, ta flera tusen år för människor att resa i väg till Gliese 581g.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Buss körde av väg – tolv till sjukhus

Trafiken släpps på igen. Tolv personer har skadats sedan en buss i linjetrafik kört av vägen strax norr om Karlstad.

Foto: Alamy

Rynkig sjuksköterska JO-anmäler sjukhus

En 64-årig manlig sjuksköterska tänkte söka jobb på Södersjukhuset men blev förbannad när han läste annonsen. Tv-seriesnygga sjuksköterskor sökes.

Foto: Roger Turesson Johanna Pettersson är en av konstnärer som ställer ut på Nordiska museet.

Hemslöjden firar 100

Hemslöjden firar i år sitt 100-årsjubileum runt om i Sverige. Såväl Liljevalchs och Nordiska museet deltar i jubileet. ”Vi ska blicka framåt”.

Johanna Pettersson ställer ut. Publikmagnet på Nordiska museet.