Oväntade hjärnresurser vid stroke

Publicerad 2009-02-22 19:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När hjärnan skadas av en stroke försöker den reparera sig genom att bilda nya nervceller. Hittills har forskare trott att bara en viss celltyp, ursprungliga så kallade stamceller, gör hela jobbet, men en studie gjord av bland annat forskare vid Karolinska institutet visar att det inte stämmer. Hjärnan har oväntade resurser i sitt lager.

En helt annan celltyp — så kallade ependymceller som i normala fall fyller helt andra syften — sätter också igång att bilda grunden för nya nervceller efter den syrebrist som blir följden av en stroke, enligt forskarnas studier på försöksmöss.

De nya rönen om hur den här mekanismen ser ut kan leda till bättre behandlingsmetoder i framtiden, skriver forskarna med professor Jonas Frisén i spetsen i sin artikel i vetenskapstidskriften Nature Neuroscience. Men innan det kan bli verklighet finns en hel del forskning kvar att göra.

Till exempel återstår problemet med de nya nervcellernas korta livslängd att lösa. Minst åtta av tio av de nya cellerna som bildades i mössens hjärnor hade dött inom fyra veckor.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.