Klimatet

Reinfeldt: Vi är nära ett dödläge

Publicerad 2009-09-22 17:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

"För varje dag som går utan att vi vidtar åtgärder kommer konsekvenserna bli svårare. För oss alla", slog statsminister Fredrik Reinfeldt fast i sitt tal på FN:s klimattoppmöte i New York.

Anförandet hölls efter det att USA:s president Barack Obama, Kinas president Hu Jintao och Japans nyvalde premiärminister Yukio Hatoyama tillsammans med flera andra dignitärer hållit tal till mötets deltagare.

Reinfeldt konstaterar i sitt tal att det är av yttersta vikt att även utvecklingsländer är med och vidtar åtgärder för att stoppa den globala uppvärmningen, inte minst för sin egen skull.

"Sociala och ekonomiska system i dessa länder är ofta mer sårbara. Utvecklingsländer måste anpassa sig till klimatförändringar de redan upplever. Och vi måste hjälpa dem", säger han.

Han upprepar EU:s beräkning av att det behövs finansiellt stöd till utvecklingsländerna på 5—7 miljarder euro per år de kommande två åren, ett belopp som kanske måste justeras.

Reinfeldt pekar i talet också på slutsatserna från G8-mötet i Italien i somras där man slog fast det så kallade tvågradersmålet, ett tak för hur mycket temperaturen globalt kan tillåtas öka.

För att klara detta mål krävs enligt Reinfeldt att utsläppen av växthusgaser når en toppnivå senast 2020 och att man därefter kan dra ned på utsläppen med 50 procent till 2050.

För västvärldens i-länder innebär det att utsläppen måste reduceras med 25—40 procent till 2020 jämfört med 1990 års nivå. För utvecklingsländerna krävs samtidigt att utsläppen minskas med 15—30 procent jämfört med normalläget.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Laurent Cipriani / AP

Källström inte till salu

”För lite pengar.” Ryska storklubben Rubin Kazan vill köpa Kim Källström. Men Lyon säger nej, tills vidare.

Foto: Scanpix Vasaloppet 2011.

Motionstrenden ger nytt rekord

Just nu laddar tiotusentals skidåkare för Vasaloppsveckan och det ser ut att bli nytt deltagarrekord i år igen. Inleds på fredagen.

Våren här lagom till sportlovet. Korta vintern är redan slut.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.

Rakning av katt polisanmäld

Bortsprungen katt kom hem hårlös. Nu har matte, en kvinna från Hylte, polisanmält djurplågeriet.