Ryggskadade pratar bort värken

Uppdaterad 2010-03-15 07:47. Publicerad 2010-03-15 07:06

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ont i ryggen kan lindras med hjälp av kognitiv beteendeterapi, visar en ny stor studie. Nästan åtta av tio drabbas någon gång av svår ryggvärk. För många blir smärtan långvarig.

Värk i ländryggen är en av de vanligaste orsakerna till sjukskrivning i Sverige. För de flesta går smärtan över efter ett tag. Men för ungefär 15 procent av de drabbade hjälper inte rådgivning, läkemedel, sjukgymnastik eller naprapati.

 – De utvecklar långsiktiga besvär som får konsekvenser för både arbetsförmåga och socialt liv, säger Pernilla Åsenlöf, som är forskare vid institutionen för neurovetenskap vid Uppsala universitet.

Nu visar en ny stor brittisk studie att gruppsamtal i form av kognitiv beteendeterapi, kbt, fungerar mot ryggont. Forskaren Sarah E Lamb vid Warwick-universitetet har funnit att terapin hade effekt fortfarande ett år efter behandlingen.

Drygt 400 personer som hade haft ont i ryggen i minst sex veckor fick gå på sex gruppsamtal hos kbt-utbildad personal. Knappt 200 personer med ryggvärk ingick i en kontrollgrupp, som bara fick rådgivning.

Terapeuten lärde deltagarna olika tekniker att hantera och förhålla sig till smärtan. Fysisk träning var en omöjlig tanke för många, men terapeuten lärde dem att komma över rädslan för smärta.

Efter ett år upplevde 60 procent av dem som hade fått kbt att de mådde mycket bättre, jämfört med 30 procent bland kontrollgruppen.

– Studien visar att kbt är ett bra behandlingsalternativ, även om effekten är ganska måttlig. En fördel med den enklare form av kbt som användes i studien är att den är billig och kan ges av en utbildad psykolog, sjukgymnast eller sjuksköterska inom primärvården, säger Pernilla Åsenlöf.

Hon har tillsammans med sina kolleger visat att kbt-inriktad behandling har ännu bättre effekt på ryggont om den kombineras med fysisk träning. De flesta deltagarna i Uppsalastudien hade nytta av kbt:n två år efter behandlingen.

– Ju tidigare den drabbade får behandling desto snabbare kan hon eller han komma tillbaka till jobbet, säger Pernilla Åsenlöf.

Den som söker hjälp hos henne kan till exempel ha skadat en muskel, ett ledband eller en disk i samband med snöskottning. I de allra flesta fall läker skadan bara den drabbade rör sig som vanligt.

– Men en del utvecklar rörelsefobi och blir nästan helt inaktiva. Det räcker med att de tänker på snöskottning så gör det ondare i ryggen. Det är en betingningsmekanism, som kan gå oerhört snabbt.

Pernilla Åsenlöf lär sina patienter att vända negativa tankar till positiva. Steg för steg får de göra saker som tidigare har varit omöjliga.

– Viktigast är att ta kommandot över smärtan och återfå sin aktivitetsförmåga. Som bonus blir många helt av med sin smärta, säger hon.

Läs mer: Gruppsamtal hjälpte – nu går Elisabeth varje dag

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 78 21 tweets 57 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Scanpix

Coop återkallar färs och hamburgare

Risk för salmonella. Coop återkallar nötfärs, blandfärs och hamburgare av det egna märket Coop.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 134 31 tweets 103 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.