Rymden

Rymdfärjan "Discovery" lyfte

Publicerad 2009-03-16 00:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den amerikanska rymdfärjan "Discovery" sköts på söndagen upp för att slutföra installationen av den fjärde och sista solpanelen på den internationella rymdstationen ISS.

Rymdfärjan med en besättning bestående av sex amerikaner och en japan lyfte från Kennedy Space Center i Florida klockan 00.43, svensk tid.

"Discovery" skulle ha skjutits upp i onsdags. Men under tankningen av färjans externa bränsletank började flytande väte läcka ut och de ansvariga vid USA:s rymdstyrelse Nasa stoppade nedräkningen.

"Discovery" hade då redan försenats flera gånger på grund av ett ventilproblem.

Den svenske astronauten Christer Fuglesang ska enligt planerna resa till ISS i augusti med "Discovery", samma färja som tog honom till rymden i december 2006. Risken är dock stor att uppskjutningen kan bli något senare än planerat. Innan Fuglesang kommer att kunna skjutas upp väntar ytterligare en skyttelstart som är planerad till den 12 maj. Den går till Hubbleteleskopet som då ska genomgå service.
 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 78 21 tweets 57 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Scanpix

Coop återkallar färs och hamburgare

Risk för salmonella. Coop återkallar nötfärs, blandfärs och hamburgare av det egna märket Coop.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 134 31 tweets 103 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.