– Jag förväntade mig inte att få priset i år, eftersom att det har tyckts vara så att det måste gå två tre år innan samma fält får priset. I år trodde jag det skulle bli något inom astrofysik, men det var en trevlig förändring, sade Andre Geim på telefon till de som samlats till Kungliga Vetenskapsakademiens tillkännagivande.
Konstantin Novoselov säger till TT att han inte räknade med priset. Visserligen hade folk sagt tidigare att han kunde få det.
– Jag är chockad. Jag har lärt mig att inte lyssna på spekulationer.
Grafen är, som DN:s vetenskapsreporter Karin Bojs kallat det i sin spekulationsartikel inför Nobelpriset, ett supermaterial. Super för att det är så extremt tunt, bara en kolatom tjockt och för dess enormt många tänkbara användningsområden bland annat inom elektronikområdet. Kungliga Vetenskapsakademien tillskriver det "exceptionella egenskaper".
Vetenskapen har talat om en möjlig teknisk revolution som kommer att få kiselns betydelse att framstå som obetydlig. Det handlar om tunnare och böjbar elektronik, pekskärmar, transistorer och mycket annat. Materialet presenterades så sent som 2004, vilket allmänt anses vara en kort tid inom vetenskaperna för att få Nobelpriset. Då var Novoselov bara 30 år, vilket också är mycket ungt i sammanhanget.
Grafen är i övrigt även extremt starkt, hundra gånger starkare än stål, vilket Kungliga Vetenskapsakademien utvecklade på flera sätt. Bland annat kan en kvadratmeter stor grafenbit bära en fyra kilo tung katt trots att grafenbiten bara skulle väga 0,77 milligram, ungefär lika tungt som ett morrhår.
En av prismottagarna, Andre Geim, vann för övrigt det humoristiska IgNobelpriset år 2000, för forskningen som ledde fram till "Of flying frogs and levitrons". Tillsammans med den brittiske forskaren Michael Berry hade han lyckats få grodor att sväva genom magnetism.
Geim, som är nederländsk medborgare, är den förste med att först vinna IgNobel- och sedan Nobelpriset. Året efter IgNobel skrev han en rapport tillsammans med sin hamster som senare sökte doktorandtjänst vid Geims dåvarande institution i Nederländerna.
Båda prismottagarna beskrivs som okonventionella och skojfriska. Som trivia kan påpekas att Manchester hittills varit mycket framgångsrikt i årets Nobelsammanhang. Gårdagens mottagare av medicinpriset är född i Manchester och dagens fysik pristagare är verksamma vid universitetet där. Karin Bojs är nöjd med akademins val.
– Jag blev väldigt glad. Dels för att jag gissade rätt, men framför allt för att det är lätt och roligt att förklara för allmänheten. Det finns så extremt många möjliga tillämpningar som kommer att förändra livet för människor, säger Karin Bojs.
Inom hur snar framtid tror du?
– Det handlar inte om många år innan vi kan få se pekskärmar av grafen. De skulle vara bättre, lättare och mer effektiva. Då kan man tänka sig mobiltelefoner som går att rulla ihop och ha som ett armband, och något mellan telefon och datorer som är väldigt mycket bättre och snabbare än vad vi har i dag.
Nobelveckan fortsätter med dagliga tillkännagivanden av pristagarna i kemi, litteratur respektive fred. På måndag offentliggörs årets mottagare av Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne, även känt som Nobelpriset i ekonomi.