Han belönas för sina datorprogram. De möjliggör för pyttesmå prylar att ”prata med varandra” – att sända och ta emot information med hjälp av radiovågor. Finessen är att prylarna ska prata med varandra på vanligt internetspråk, det språk som kopplar ihop all världens persondatorer.
– För nio år sedan sa alla att internetprotokollet inte funkar för små prylar, eftersom språket är för stort och tungrott, berättar Adam Dunkels.
Men han har lyckats konstruera algoritmer som gör att även en liten mikroprocessor på fyra gånger fyra millimeter kan hantera internetprotokollet, eller IP, som språket brukar förkortas.
Adams program kan bli lika kortfattade som ett sms-meddelande.
– Det handlar om några hundra bytes i stället för miljarder bytes som i ett vanligt program. (En byte är en enhet inom datavetenskapen som brukar motsvara åtta ettor eller nollor.)
Hans nya mikro-IP kan få mycket stor betydelse för världen, eftersom mikroprocessorer blir allt viktigare i vår tillvaro.
– Mikroprocessorer finns ju inte bara i datorernas hjärnor, utan i allsköns grejer. Titta här på min bilnyckel, min trådlösa garageöppnare, mitt Visakort, min mobiltelefon … Och i lågenergilampor, moderna värmeelement, diskmaskiner, tvättmaskiner, tv, dvd, larm, elmätare, kylskåp …
Adam Dunkels utveckling till programmerare började redan som femåring hemma i Luleå. Båda hans föräldrar var matematiker och statistiker vid Luleå tekniska högskola. Hans far, som var pionjär inom konsten att undervisa i matematik, kom hem med en ABC 80 som sonen fick leka med.
När Adam sedan skulle in på universitet blev det datavetenskap på Luleå tekniska högskola. (Men han undvek att få föräldrarna som lärare.) Hans examensarbete handlade om att utrusta ishockeyspelare med sensorer som sände i väg data om spelarens puls och syreupptagningsförmåga till den intresserade publiken.
Även de sensorerna krävde fiffiga miniprogram, och examensarbetet blev grunden för Adams vidare arbeten.
Ett år senare hade han fått tjänst på Sics i Kista och hans mikro-IP blev färdigt i sin första version. Han lade ut programmet som så kallad öppen källkod på internet. Det innebär att alla som vill gratis kan ladda ned och använda materialet. Och det har många gjort. Adam rabblar stolt: amerikanska rymdstyrelsen Nasa, ABB, bilföretaget BMW, SVT och BBC och producenterna till filmen ”Sagan om ringen”.
– Det är säkert ett hundratal företag.
Samtidigt har han gjort klar sin doktorsavhandling vid Mälardalens högskola och publicerat sina rön i högrankade vetenskapliga tidskrifter. För en tid sedan bytte han radikalt sin yttre stil: från att ha gått med midjelångt hår, jeans och t-shirt med hårdrocksmotiv började han plötsligt klä upp sig.
När vi ses är han klädd i kritstrecksrandig kostym, sidenslips, en liten sidenscarf i bröstfickan och mycket välputsade skor. Han är den ende jag ser på hela Sics som bär sådan mundering.
– Det är mycket roligare att vara välklädd. Det är tråkigt med den där akademiska uniformen med jeans och t-shirt.
Över huvud taget verkar Adam Dunkels lite färdig med forskarvärlden.
– Jag har ju vuxit upp i den akademiska världen, och den är inget självändamål för mig. Jag tycker det är roligt om mina rön får ett stort genomslag, och då måste man nog lyfta dem till ett affärsmässigt plan.
Därför sitter han bland annat i ett europeiskt nätverk, som ska försöka utnyttja mikroprocessorer som talar internetspråk för att minska elförbrukningen i Europa. Det handlar om att anpassa produktionen av el mera exakt till konsumenternas behov för stunden.
– Man skulle kunna minska energiåtgången med en femtedel. Och det är ju den stora utmaningen för vårt århundrade, att få styrsel på energiåtgången.
Allt detta hinner han med, samtidigt som han varje dag lämnar och hämtar de tre barnen, två, fem och åtta år, på daghem och skola. Ofta kommer han till jobbet vid nio och går lite före tre. Sedan jobbar han lite till hemifrån när barnen har somnat, totalt omkring 35 timmar per vecka.
– Jag är oerhört effektiv, säger Adam Dunkels.