Svensk upptäckt kan stoppa dödlig kräksjuka

Publicerad 2011-07-16 00:13

Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix Forskare vid Linköpings universitet tror sig ha upptäckt vad det är som ligger bakom kräkningar vid virusinfektioner

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Varje år dör över 800.000 barn i fattiga länder av uttorkning till följd av mag- och tarmsjukdomar. Nu tror sig forskare vid Linköpings universitet ha upptäckt vad det är som ligger bakom kräkningar vid virusinfektioner, och hur man ska stoppa dem.

Vilket virus som orsakar vinterkräksjukan är känt sedan länge, men vad det är som gör att man faktiskt kräks har varit höljt i dunkel. Ett forskarteam, lett av professor Lennart Svensson vid Linköpings universitet, har nu hittat vad det är som ger upphov till kräkning­arna.

Forskarna har upptäckt att rotavirus, som orsakar magsjuka, diarré och cirka 600.000 dödsfall per år bland barn, stimulerar en viss typ av känselceller i tarmen, så kallade enterokromaffina celler. När cellerna stimuleras skickar de signaler till hjärnans kräkcentrum.

– När hjärnan får signalen så säger kräkcentrum att ”nu måste vi kräkas”, säger Lennart Svensson, professor i molekylär virologi vid Linköpings universitet.

Att viruset retar känselcellerna på det här viset har man aldrig tidigare sett, säger Lennart Svensson, och tillägger att man nu har hittat kopplingen mellan tunntarmen och hjärnan. Förloppet har studerats dels i cellodlingar, dels på möss.

Forskarna tror att norovirus, som orsakar vinterkräksjukan, fungerar på samma sätt. Lennart Svensson hoppas att resultatet, som presenteras i tidskriften Plos Pathogens, kan minska dödligheten bland småbarn i världen.

– Varje år dör mer än 800.000 barn i fattiga länder av uttorkning, på grund av diarréer och kräkning­ar orsakade av mag- och tarmsjukdomar. Om vi kan förhindra kräkningar blir det lättare att ge en oral salt-sockerlösning till barnen, och då skulle vi kunna rädda många liv, säger Lennart Svensson.

Forskarna föreslår att ett läkemedel, som i dag används mot illamående och kräkningar vid cancerbehandling, också kan användas för att stoppa kräkningar framkallade av rotavirus och vinterkräksjukan.

– Virusinfektionen gör att känselcellerna utsöndrar en signalsubstans som heter serotonin. Serotoninet binder vid nerven för att skicka en signal till hjärnan om att kräkas. Men det här läkemedlet förhindrar att serotoninet binder vid nerven, och det skickas ingen signal till hjärnans kräkcentrum. Då kräks man inte, säger Lennart Svensson.

Under hösten och vintern ska forskarna genomföra en klinisk prövning av läkemedlet på barn i Brasilien som smittats med vinterkräksjuka eller rotavirus. Om resultaten blir positiva kan läkemedlet komma i bruk inom något år eftersom det redan är godkänt och etablerat.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 80 22 tweets 58 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 152 9 tweets 143 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Scanpix

Coop återkallar färs och hamburgare

Risk för salmonella. Coop återkallar nötfärs, blandfärs och hamburgare av det egna märket Coop.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 142 31 tweets 111 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.