En del av de svenska barrträden överlevde den senaste istiden som tog slut för omkring 9.000 år sedan. Det visar ny forskning som presenteras i den vetenskapliga tidskriften Science.
Det är BBC som tagit del av det nya numret av Science där en grupp forskare kommit fram till att det faktiskt fanns träd som inte krossades av det enorma istäcket som täckte Skandinavien för cirka 15.000 år sedan och upphörde för cirka 9.000 år sedan.
Enligt professor Eske Willerslev vid Centrum för Geogenetik vid Köpenhamns universitet klarade sig träden genom att växa högst upp på en del höga berg som höjde sig över ismassan. När isen sedan drog sig tillbaka kunde träden åter börja sprida sina frön över landet.
– Våra resultat visar att inte alla skandinaviska träd har samma sentida ursprung som vi en gång trodde.
Istället har en del av träden en annan ”stamtavla” med rötter längre bak i tiden.
– En teori är att träden överlevde på toppen av bergskammar eller toppar av berg som stack upp över den omkringliggande isen eller att de kunde överleva i skyddade områden närmare kusten, säger Laura Parducci vid Uppsala universitets avdelning för ekologi och genetik, som står som huvudförfattare till rapporten, till BBC.
Sådana bergstoppar, så kallade nunataker, finns i dag på Grönland men saknar då träd.