Foto: Alamy

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trendigt flingsalt risk för jodbrist

Publicerad 2012-01-31 14:42

Allt fler strör flingsalt över maten – och bara ett av tio skolkök använder jodberikat salt i matlagningen. Nu varnar fem forskare för att jodbrist kan återvända som ett folkhälsoproblem i Sverige.

– Kunskapen om joderingens betydelse verkar ha försvunnit. Folk förstår inte hur allvarligt det var på 1920-talet, säger överläkare Helena Filipsson Nyström vid Sahlgrenska universitetssjukhuset.

Äldre generationer minns när jodbristen orsakade den allvarliga sjukdomen struma. På grund av den finns ett joderingsprogram av bordssalt sedan 1936. Men en studie bland närmare 1.000 skolbarn visar att jodhalten håller på att sjunka under Världshälsoorganisationens gränsvärden, skriver forskarna i Läkartidningen.

– Det kan gå snabbt. I Storbritannien har det gått från jodtillräckligt till jodbrist på ett par år, säger Helena Filipsson Nyström.

Trenden med flingsalt är en av orsakerna till att svenskarna får i sig mindre jod än det som är önskvärt.

– Flingsaltet är sällan joderat. Dessutom tycks storköken ha tappat kunskapen eftersom de alltför sällan använder salt med jod, säger hon.

Forskarna uppmanar Livsmedelsverket att ta ett större ansvar.

– Det krävs en upplysningsplikt och fler uppföljningar. Och ska vi ha ytterligare jodkällor? I Danmark är bröd joderade och bidrar till att jodnivåerna blir tillfredsställande.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 22 9 tweets 13 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söder-utspel kritiseras. 82 22 tweets 60 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 153 9 tweets 144 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 24 7 tweets 17 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Scanpix

Coop återkallar färs och hamburgare

Risk för salmonella. Coop återkallar nötfärs, blandfärs och hamburgare av det egna märket Coop.

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 142 31 tweets 111 rekommendationer

”Att flytta är ingen stor sak.” Regeländringen välkomnas.