Så här reser du klimatvänligare

Vi måste ändra vårt sätt att resa

Publicerat 2007-02-10 21:02

DN:s utsläppskalkylator hittar du till höger. Gå in och kolla din resa!

Arkiv

DN:s utsläppskalkylator hittar du till höger. Gå in och kolla din resa!

Det är bråttom - men inte för sent. Med det budskapet ringande i mina öron stapplade jag i höstas ut från en biovisning av miljödokumentären "Planeten".

Efter detta uppvaknande befinner jag mig i en ny tideräkning. Före filmen levde jag i villfarelsen att resejournalistik är en ganska oförarglig syssla - man berättar om spännande resmål för läsare som kan välja bland olika sätt att fira semester.

Efter filmen inser jag att dessa resebeslut också kan vara förknippade med en oåterkallelig kostnad - det pris miljön får betala i form av ökade koldioxidutsläpp.
Efter höstens och vinterns alla klimat­-larm - senast förra veckans skakande rapport från FN:s klimatpanel IPCC - kommer resandet och resejournalistiken aldrig att bli det samma igen.

Visst, du kommer att resa och vi kommer att skriva. Men hädanefter ska DN Resor sätta fokus på alternativ till koldioxidskapande flygresor. Vi ska skriva mer om resor med tåg, båt och buss. Och visa på goda exempel inom flygbranschen, som redan i dag står för minst tio procent av svenskarnas totala utsläpp av växthusgaser.

När vi skriver om flygresmål ska vi också göra det med ett större miljöansvar. Därför har vi inlett ett samarbete med den brittiska miljöfonden Climate Care, en av flera organisationer som erbjuder företag och individer en möjlighet att göra en ekonomisk kompensation för de koldioxidutsläpp de orsakar under sina flygresor.

Från och med i dag ska vi på DN Resor kompensera för alla våra flygningar med målsättningen att bli Sveriges första klimatneutrala reseredaktion. Samtidigt erbjuder vi dig som läsare att göra samma sak. Climate Care slussar dina pengar vidare till biståndsprojekt i utvecklingsländer, där syftet är att minska koldioxidutsläppen i motsvarande grad.

Gå in på den nya nättjänsten www.dn.se/kollaresan så kan du se hur det fungerar. Själv har jag precis kompenserat för en resa för två till Dublin. Det gick på 77 kronor.

Som sagt, bråttom - men inte för sent.

Läs mer: Så fungerar Climate Care

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

SM-final i bandy

Hammarby bröt finalförbannelsen Foto: SÖREN ANDERSSON / SCANPIX

Hammarby bröt finalförbannelsen

Fick sitt första SM-guld. När isen till slut blev spelbar såg Johan Östblom och Robin Sundin till att ordna 3-1-seger mot Bollnäs. 23

Lång resa mot första guldet.

Lång resa mot första guldet. Kvist, Claesson och Frans- son bakom.

"Jag tänker inte sluta förrän jag har ett guld".

"Jag tänker inte sluta förrän jag har ett guld". Westh läng- tar till nästa final.

Mål av Erixon, Östblom och Sundin. DN.se följde matchen. 5

Alla fick inte se SM-finalen. "Folk kom väldigt sent” 1

Demokraterna segervissa

Representanthuset debatterar. Demokraterna tror sig vinna omröstningen om nytt sjukförsäkringssystem i USA. ”Det blir en historisk dag i dag”, sade ledande demokrat i amerikansk tv. 14

Utbrottet kan sätta igång annan vulkan

Geofysiker utfärdar varning. Vulkanutbrottet vid Eyjafjallajökull kan leda till ett potentiellt farligare utbrott i en närliggande vulkan. 5

600 människor evakuerade. Första vulkanutbrottet på sex år.

Se den isländska vulkanens utbrott. Askregn över glaciären Eyjafjallajökull.

”Askan kan förgifta marken.” Det säger isländska Björk Valdimarsdóttir till DN.se. 20

Många avåkningar i snövädret

”Inga större personskador.” Mängder av olyckor i Stockholms, Uppsala, Södermanlands och Västmanlands län.

Två svårt skadade i frontalkrock. En husbil och en personbil krockade på E20 strax utanför Alingsås.

”Svennis” nära VM-jobb Foto: PONTUS LUNDAHL / Scanpix

”Svennis” nära VM-jobb

Uppges ta över Elfenbenskusten. Ska träffa fotbollsförbundets ordförande i Paris. 4

Intervjuer

Hon vill förändra världen

Söndagsintervjun. Alexandra Charles om sina komplex och kvinnors stress.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 22

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet