”4 276 förföljda barn behöver regeringens hjälp”
Publicerat 2009-07-13 00:27
Ny kartläggning visar: Tusentals barn i Sverige tvingas leva i det fördolda med skyddad identitet.
Vi vet att barn med skyddad identitet lever i ensamhet och att deras isolering är stor. De mår psykiskt dåligt. De längtar efter att få gå ut, men det är säkrare inne. En orimlig situation som många av barnen befinner sig i är att den pappa som misshandlat, hotat och förföljt ändå har umgängesrätt. Vi kräver nu att regeringen lyfter in de gömda och glömda barnen i den nya Stalkningsutredningen, och att frågan om skyddade personuppgifter lagregleras på samma sätt som frågan om besöksförbud, skriver Ingela Thalén och Bodil Långberg för Stiftelsen Allmänna barnhuset.
Över 4.000 barn under 18 år lever med skyddade personuppgifter. Ingen lag reglerar när beslut om skyddad identitet ska fattas. Inte heller görs det någon bedömning av barnets sociala situation. Inget barn får självt komma till tals.
Helt i strid med FN:s konvention om barnets rättigheter blir dessa barn bihang utan juridiska rättigheter, som flyttas runt av vuxna. Stiftelsen Allmänna barnhuset kräver nu att regeringen tar ett helhetsgrepp om situationen för hotade och förföljda personer och lyfter in de gömda och glömda barnen i den nya Stalkningsutredningen.
4.276 barn lever gömda i Sverige enligt den senaste noteringen från 2008. En ny kartläggning som Stiftelsen Allmänna barnhuset låtit göra visar på att det finns en stor okunskap om dessa barn. Det finns inte någon myndighet som har några samlade uppgifter om varför barnen lever gömda, inte heller finns det någon myndighet som utreder eller följer upp hur de har det. Detta trots att hela deras liv ställts på ända och måste byggas upp på nytt. Ibland sker denna smärtsamma omvälvning gång på gång; så snart de avslöjas måste allt börja om på nytt igen.
Det är därför som vår folkhälsominister nu har en chans att med kraft och konsekvens verka för att dessa barn blir sedda, får stöd och hjälp från en vuxenvärld utanför den konflikt och kaos de själva är mitt uppe i. Samhället måste visa att det finns ansvarstagande vuxna som har perspektiv och kan inge hopp och förtröstan om att även de här barnen har rätt till en trygg uppväxt och ett bra liv.
Barn som tvingas leva med skyddade personuppgifter har ofta bevittnat eller själva blivit utsatta för våld och hot. Många lever på flykt undan en pappa eller styvpappa och är ständigt rädda för att minsta felsägning kan leda till att han hittar dem igen. De befinner sig i en utsatt psykologisk situation eftersom den förälder de fruktar samtidigt är den förälder som de har förlorat. Ofta brottas de därför med starkt motstridiga känslor inför honom av både hat och kärlek.
Den andra föräldern, nästan uteslutande alltid mamman, är själv rädd, otrygg och ständigt pressad och har därför inte kraft att ge nödvändig trygghet. Inte minst ekonomiskt är dessa familjer drabbade, få med skyddade personuppgifter kan jobba och försörja sig och sina barn. Ingen identitet betyder inget CV och därmed inget arbete.
Barn med skyddade personuppgifter har förlorat sin naturliga vardag med nätverk av släkt, vänner, skola och fritid. De har lärt sig att man inte ska ljuga, men samtidigt tvingas de att leva på lögner med nya namn, ny historia och ny bakgrund. Vi kan bara gissa oss till vad som händer med ett barns identitetsutveckling när man hela tiden är någon annan – och därefter kanske någon annan igen, på ytterligare ett annat ställe. Konsekvenserna av detta kommer säkert att visa sig i framtiden när dessa barn förväntas bli vuxna, fungerande medborgare.
Vi vet att barn med skyddad identitet lever i ensamhet och att deras isolering är stor. De mår psykiskt dåligt, har sömnstörningar, mag- och huvudvärk, får en ryckig skolgång och svårt att hänga med. De bär på ett stort ansvar för familjens säkerhet, för sin mamma och hennes psykiska hälsa, samtidigt som de inte vill tynga henne med hur de själva har det.
De längtar efter att få gå ut, men det är säkrare inne. De längtar efter att få leka och vara med andra barn, att få vara med i friidrott, scouterna, kunna spela fotboll, fiol och piano, få lånekort – och vara med i skolkatalogen precis som klasskamraterna. Men överallt möts de av kravet på personnummer som annars är så självklart och okomplicerat för alla andra.
Allmänna barnhusets granskning av hur myndigheter bemöter och hanterar barn med skyddade personuppgifter visar att det saknas både kunskap och rutiner. Inga myndigheter med professionell barnkompetens är inblandade i beslutet, som av tradition fattas av Skatteverket. Ingen utredning förekommer och barnet är över huvud taget inte tillfrågat. Vi anser det nödvändigt att när barn är inblandade ska beslutet om skyddade personuppgifter i framtiden i stället fattas av en myndighet med barnkompetens. Vi kan konstatera att det finns ett stort behov av förändring i sättet att tänka kring ansvar för de här barnen, kring deras säkerhet och deras rätt att komma till tals. Vad behöver de? Vad uttrycker de själva? Vad vill de?
En orimlig situation som många av dessa barn befinner sig i är att den pappa som misshandlat, hotat och förföljt ändå har umgängesrätt. Därmed förväntas barnet hålla kontakten utan att avslöja något om var och hur och under vilka namn familjen lever. En sådan orimligt psykiskt pressande situation har samhället inte rätt att utsätta barn för. Exemplet visar på behovet av att bestämmelserna kring skyddade personuppgifter måste regleras i lag och prövas i domstol. Myndigheternas ansvar måste därefter ses över och regleras, inte minst vad gäller socialtjänstens utredningsansvar.
För att Sverige ska kunna anses agera enligt FN:s konvention om barnets rättigheter anser vi att följande åtgärder skyndsamt måste vidtagas.
• Att frågan om skyddade personuppgifter lagregleras på samma sätt som frågan om besöksförbud. Besöksförbudet innebär att den som hotar ska hålla sig borta, medan skyddade personuppgifter i dag innebär att den drabbade måste hålla sig gömd.
• Att ett yttrande från socialtjänsten alltid ska inhämtas inför beslut om skyddade personuppgifter som gäller barn. Barnets behov av stöd ska också alltid utredas av socialtjänsten. I dag görs detta mycket sällan och godtyckligt.
• Att beslut om skyddade personuppgifter och en dom om gemensam vårdnad eller umgänge inte kan förekomma samtidigt. Umgängesrätt handlar om barns rättigheter och behov, inte om föräldrars rätt.
• Att professionella hot- och riskbedömningar ska göras av polisen, socialtjänsten eller vuxenpsykiatrin när barn berörs.
• Att en statistikbas om barn som lever med skyddade personuppgifter byggs upp. I dag vet vi förvånansvärt lite om denna stora grupp barn.
• Att en befintlig myndighet eller organisation ges i uppdrag att initiera och följa forskning och metodutveckling. I ansvaret bör också ligga att utveckla stöd och hjälp för verksamheter som exempelvis förskola och skola. Verksamheten bör ha en tvärprofessionell inriktning.
Ingela Thalén
ordförande
Stiftelsen Allmänna barnhuset
Bodil Långberg
kanslichef
Stiftelsen Allmänna barnhuset
Visar 1-10 av 16. Per sida:
Citat "En orimlig situation som många av dessa barn befinner sig i är att den pappa som misshandlat, hotat och förföljt ändå har umgängesrätt. "
Med tanke på att fler barn dödas av sina mammor än av sina pappor (artikel i DN häromdagen) så är det väl en något förhastad slutsats, att det är enbart pappor som är farliga?
Nu senast blev Louise Vallette dömd till 10 månaders fängelse för grov egenmäktighet - hon kidnappade sina barn i flera månader. Hon har såvitt jag förstår fortfarande umgängesrätt?
Ingela och Bodil gör sig skyldiga till en enögdhet som är direkt ohederlig, eller möjligtvis pinsam - om de själva tror på det de skrivit.
Michael, 09:54, 14 juli 2009. Anmäl
Det är framför allt barnens perspektiv man som utredare ska tillgodose. Det görs inte alltid eftersom det är svårt eller omöjligt att få fram bakom föräldrars manipulativa ytor. Och de stackars barnen spelar med i spelet eftersom de inte vågar annat och dessutom känner en stark lojalitet mot båda föräldrar.
Stackars stackars barn! Det är bra att de uppmärksammas.
fd familjerättssekreterare, 23:59, 13 juli 2009. Anmäl
Min dotter är en av de barn som lever med skyddad identitet i Sverige idag. Hon togs ifrån mig av mamman då hon var ett år, utan min vetskap eller mitt medgivande. Jag har bivisat gång på gång att mammans påståenden är falska. Men varje gång jag bevisar en lögn så kommer hon med en ny.
Mitt barn har en uttalad vilja att få vara med sin pappa som hon älskar. Detta förvägras hon idag med hjälp av soc och barnhuset och deras helt mentalsjuka stöd till en mamma som beviskigen misshandlar vårt barn.
Vakna Thalén! Eller vet du redan hur det ser ut? Är detta ett sätt för staten att ordna business åt sig själv? Eller bara ett led i det allt mer vidriga förtrycket av män och deras rätt som föräldrar?
Bästa Ingela Thalén
Över 75 000 pappor som saknar vårdnad om åtminstone något av sina barn!
Många barn som inte får träffa sina pappor alls eller tvingas träffa de under förödmjukande omständigheter!
År din fd. arbetskamrat som bad dig om en "liten tjänst"?
Hur många ärende (vårdnadstvister) har (har haft) Borgström & Bodström Advokatbyrån i Växjö, tror du?
Ska fd. justitieministern öva sina kunskaper i hur ska ett ärende manipuleras med allt vad det innebär, rättshjälp och mycket annat?
Man bör få lite mer fakta innan man ger sig på oskyldiga pappor och fortsätter försvaret av ett påbörjat barnövergrepp!
Vänligen,
En pappa som varken misshandlat, hotat, förföljt eller annat men ändå inte har sett sin dotter på mer än ett halvt år trots alla möjliga domslut och beslut!
Hahaha Förföljer inte staten barn? O inte bara några barn utan en hel Ungdoms generation!!!!
Jack, 15:05, 13 juli 2009. Anmäl
Jag håller med om att kvinnor alltid ses som offer och att de inte ljuger. Har själv på nära fått uppleva det. Hade mannen uppfört sig så som kvinnan som det bara var synd om hade han mist barnen direkt. Jag är själv kvinna men har noll förståelse för denna offerbild som alltid görs av kvinnor.
Fia, 14:21, 13 juli 2009. Anmäl
Man får inte glömma de 430 000 andra barnen och 860 000 föräldrarna som behöver en översyn för att det skall fungera bättre i framtiden.
De siffrorna baseras på uppgifter från SCB 2003/2004 syns i inlägget om Lost Doughters United. :
http://www.aftonbladet.se/wendela/article238175.ab
Men DN skrev redan 2003 om hur man kan fås att hata sin egen förälder. Göra för att stänga ute. :
http://www.dn.se/insidan/barn-kan-fas-att-hata-sin -pappa-1.160748
Konstigt att samhället inte gör något för att ändra balansen och att Pappor får vara mer engagerade och närvarande för något fel mattematiskt verkar det ju ha blivit.
Tänk vad samhällsekonomiskt man kunde spara om man såg till hela problemet med en gång i stället för att se delar av problemet.
Leroy
Leroy, 13:56, 13 juli 2009. Anmäl
Eva:
Du har fel.
Det förekommer mer våld i nära relationer ju längre ned på samhällsstegen man kommer. Detta har nyligen utretts av BRÅ.
En polis jag pratade med sa att han åker
1 gång till Lidingö och 10 gånger till Tensta
för våld i nära relationer.
Sociala orsaker?
John, 13:47, 13 juli 2009. Anmäl
Det pågår en diskriminering av pappor i Sverige. Mammor kan anklaga pappor som de vill bli av med för vad som helst. Helt utan bevis och ofta utan att pappan vet vad han anklagas för och varför. Mammorna blir oftast trodda och papporna blir av med kontakten med sina barn. Detta trots att papporna oftast är helt oskyldiga till det de anklagas för. Det finns en konstig åsikt hos många socialarbetare att "kvinnor ljuger aldrig". Denna kultur frodas på kvinnohus och kvinnojourer och hos alltför många socialarbetare. Vad som behövs är en ordentlig översyn av den utbildning som de som jobbar med familjeärenden har. Är kurslitteraturen fortfarande Liza Marklunds roman Gömda och är ROKS fortfarande husgudinnorna så är det hög tid att tänka om! De som behöver skydd och hjälp ska ha det, men de som ljuger och anklagar falskt ska avslöjas. För barnens skull måste detta göras nu!
Erika, 13:42, 13 juli 2009. Anmäl
Ingela och Bodil1
Låt Vibeke Bings modell få gälla med Familjecentraler.
Hon har ju gjort utredningar åt Folkhälsoinstituet.
Det bör handla om vilja, lämplighet och förmåga och att det skyndasamt utreds inte om påståenden.
Jämlika utredningar.
Leroy
Leroy, 12:34, 13 juli 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.




















