"Sanningskommision behövs om Jas-mutorna"
Publicerat 2009-06-17 00:50
Partiledare om Sveriges korruptionsbekämpning: Vi riskerar att nedgraderas av Transparency International på grund av usla resurser inom åklagarväsendet. Trots att åklagare i både Sverige och England dragit slutsatsen att Jas Gripen-kampanjerna i Tjeckien, Ungern och Sydafrika varit korrupta, läggs den svenska förundersökningen ned. Det är absurt. Av åtta länder där åklagare och polis utreder mutskandalen är Sverige det första att kasta in handduken. Regeringen är tyst, det är tyst bland opinionsbildare, tyst på landets ledarsidor. Därför krävs nu en sanningskommission som belyser hela Jas-affären, skriver Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson.
DN Teman i artikeln
Med fokus på mutor
Riksenheten mot korruption inrättades 2003 som en särskild nationell åklagarkammare under Åklagarmyndigheten. Enheten handlägger samtliga brottsmisstankar om muta och bestickning i landet och koncentrerar sig på brottmål av principiell betydelse.
Chef för enheten är överåklagare Christer van der Kwast, 65. Han har varit ansvarig för en lång rad uppmärksammade åtal under senare år, bland annat de mot Skandiacheferna och Thomas Quick.
Den svenske överåklagaren Christer van der Kwast har lagt ner sina förundersökningar om misstänkta mutbrott i Jas-affärerna med Tjeckien, Ungern och Sydafrika – trots att han anser att Jas Gripen såldes med mutor. Risken är nu stor att svenska allmänheten, som via skattsedeln satsat miljarder i JAS-projektet, aldrig får hela sanningen om den sannolikt största muthärvan i Sveriges historia.
I en hemlig rapport från brittiska ekobrottsmyndigheten Serious Fraud Office (SFO), som citerades i SVT:s Uppdrag granskning den 10 juni 2009, radas bevisen upp för att Jas-affärerna var korrupta: miljardsummor som dolts av obskyra offshoreföretag och mellanhänder, dokument som visar att 20 beslutsfattare i Tjeckien skulle dela på 735 miljoner kronor, interna fax som talar om ”… aggressiva bonusbetalningar till viktiga beslutsfattare …” Och den svenske överåklagaren drar samma slutsats som sina brittiska kollegor: Jas Gripen såldes med mutor i de tre aktuella länderna.
Saab-cheferna har hänvisat till den brittiska samarbetspartnern BAE Systems, men kampanjen drevs gemensamt av Saab och BAE. Saab närmade sig BAE för att hitta erfarna samarbetspartners, de delade 50–50 på marknadsföringskostnaderna och representanter för både Saab och BAE har funnits i alla de kampanjer där det misstänks att mutor förekommit. SVT har kunnat publicera avtal där en av de centrala agenterna, den österrikiske greven Alfons Mensdorff-Pouilly, lovats över en halv miljard kronor om tjeckiska politiker sa ja till Gripen. Grevens avtal var godkänt och undertecknat av Saab. Likväl visar dokument hur Saab-direktörer direkt förhandlat med BAE om hur mycket pengar som skulle slussas till mellanhänderna i Gripenkampanjen.
Men trots de många och tydliga bevisen lägger alltså den svenske överåklagaren Christer van der Kwast ner utredningarna. Beskedet kom mindre än ett dygn innan van der Kwast skulle sluta sitt jobb som chef för Riksenheten mot korruption och pensionera sig. Överåklagaren hänvisar i sitt beslut till preskriptionstider och att han inte tycker sig ha tillräckliga bevis för att binda personer på Saab för att uppsåtligen ha varit delaktiga i mutorna.
Av de åtta länder där åklagare och polis utreder mutskandalen kring Jas Gripen är Sverige det första att kasta in handuken. Detta sker samtidigt som åtal är på gång i andra länder. I Österrike meddelade åklagarna förra veckan att åtal nu är nära mot greve Alfons Mensdorff-Pouilly, misstänkt för mutbrott, penningtvätt, förfalskning och falskt vittnesmål. Samma person som Saab först hävdade att de inte kände till.
I ytterligare sju länder, förutom Sverige, utreder åklagare och polis muthärvan kring svenska Jas Gripen (England, Tjeckien, Sydafrika, Österrike, Schweiz, Liechtenstein och USA). Vissa utredningar har kommit längre än andra. En rad personer har gripits och förhörts, en agent har suttit häktat i drygt en månad, pengar har frysts på misstänkta konton, en mängd husrannsakningar har genomförts och miljontals dokument har tagits i beslag. Sammanställningen av detta enorma undersökningsmaterial pågår alltjämt.
I detta mycket känsliga läge, där mängder av dokument och information från olika beslag, förhör och husrannsakningar ännu inte har nått den svenska utredningen och där åtal och domar väntas till hösten, väljer alltså den svenska rättvisan att sätta punkt.
Bakom beslutet ligger en svag svensk lagstiftning kring korruption och inte minst usla utredningsresurser. Överåklagaren har haft en ekonom på deltid och en enda utredande polis, en enda, som dessutom saknat erfarenhet från mututredningar. En enda polis till dessa tre mycket omfattande, komplicerade, internationella utredningar – de största på Riksenheten mot korruption. van der Kwast har själv berättat hur pinsamt detta varit när han besökt åklagarkolleger i andra länder som med mycket större resurser också utreder muthärvan med Jas Gripen.
Kritiken mot Sveriges agerande kommer från flera håll. OECD planerar inom ramen för sin specialgrupp – arbetsgruppen mot mutor – att ta upp frågan om bristande resurser i den viktiga Jas-utredningen vid sitt möte den 18 juni. Ordföranden Mark Pieth anser att den svenska bemanningen är undermålig och är kritisk till Sveriges agerande och syn på internationell korruptionsbekämpning.
Jag har också tagit del av en helt ny preliminär rapport från Transparency International, den internationella organisation som går i spetsen för korruptionsbekämpningen. De planerar att ”nedgradera” Sverige det gäller tillämpningen av 1997 års OECD-konvention om bekämpande av korruption i internationella affärsrelationer. Sverige, som hittills hört till ”de bästa i klassen” bland de 34 anslutna länderna, riskerar nu att hamna i en mellanklass såsom ”having a moderate enforcement of the convention”. Skälet är vad som benämns ”de skamligt bristfälliga resurser” som Riksenheten mot korruption har till sitt förfogande.
Sverige riskerar att hamna i utvisningsbåset i den fråga – korruptionsbekämpning – som av FN ofta lyfts fram som den viktigaste vad gäller demokrati och utveckling. Sedan flera år har också framförts allvarlig kritik mot Sverige från Europeiska Kommissionen för brister i vår mutlagstiftning.
I ett större perspektiv är detta symtomatiskt för Sverige. Det finns bara en enda fällande dom i Sverige vad gäller mutbrott (bestickning) som svenska exportföretag gjort sig skyldiga till utomlands. Samtidigt vet alla i maktens korridorer att mutor är vanliga, även när våra svenska exportföretag vinner kontrakt utomlands. Överåklagare van der Kwast säger exempelvis i sina föredrag att det är mer regel än undantag att svenska exportföretag ger mutor.
Överåklagaren har också öppet redovisat att han utsatts för påtryckningar från inte namngivna personer i maktens korridorer. Kwast har flera gånger fått höra av personer på myndighetsnivå att hans brottsutredningar av Jas-affären är ”skadliga för affärerna” och ”inte bra för Sverige”. Vem det är som utövar denna politiska styrning av en rättsutredning är okänt, men skulle naturligtvis behöva utredas.
Det absurda har inträffat. Sverige lägger – som första land i den internationella utredningsgruppen – ner förundersökningarna gällande Jas Gripen i Tjeckien, Ungern och Sydafrika. Trots att åklagarna i både England och Sverige drar slutsatsen att Jas Gripen-kampanjen var korrupt. Trots att det rör sig om den största kända mutaffär som ett svenskt företag varit inblandat i. Trots att det rör ett i grunden skattefinansierat projekt och trots att det är det största svenska industriprojektet som någonsin gått på export.
Man kan fråga sig varför det är så tyst om Jas-affären. Regeringen är tyst, det är tyst bland opinionsbildare, tyst på landets ledarsidor. Det är tyst om Sveriges sannolikt största muthärva genom tiderna. Som rör ett av landets viktigaste exportföretag. Som gäller det som ibland kallas juvelen i svensk vapenexport. Kanske är det just därför det är så tyst, men just därför krävs en sanningskommission som belyser hela Jas-affären.
Peter Eriksson språkrör för Miljöpartiet
Visar 1-10 av 34. Per sida:
I amerikansk lagstiftning rörande export så skiljer man på s.k. "grease payments" (facilitating payments) och korruption. Det första är lagligt; det senare inte. Det är bara bra att svenska exportföretag får "smörja" potentiella köpare av t.ex. JAS på samma villkor som sina konkurrenter. Vi kan inte ha lagstiftning i Sverige inom de här områdena som skiljer sig markant från våra konkurrenter. Det påverkar svensk export negativt. JAS konkurrerar ju just med bl.a. amerikanska flygplan. Lite info finns på: http://en.wikipedia.org/wiki/Facilitating_payment
Göte, 02:47, 20 juni 2009. Anmäl
trevligt att veta att svensken sitter framför tvn och inte bryr sig om skandalerna jag tycker ni ska ut och demonstrera mot korupptionen i regeringen deras löner bonus avtal och alla mutor och jäv som sker förstår ni inte att dom skrattar åt oss dom betalar inga skatter men utnyttjar andå allt dom kan röda korsets skandal chef tillhör dom med bara det att han var dum nog och inte lura på rätt sätt så han åkte dit så här är ju sanningen korruptionen regerar
jannne, 22:23, 17 juni 2009. Anmäl
Vi vet redan sanningen, Hermansson. SAAB följer normalt beteende för företag som gör affärer internationellt. Det är bara att acceptera. Vi skall vara stolta över att ett litet land som Sverige kan ta fram såpass avancerade produkter, vilka tekniskt sett ger spin-off effekter. JAS har inneburit att vi i Sverige har fått mycket goda kunskaper i bl.a kompositmaterial. En sanningskommission skulle istället ta reda på den svenska vänsterns samröre med de gamla öststatsdiktatorerna.
Veit Baest, 19:42, 17 juni 2009. Anmäl
Fram med en Sanningskommission!
JAS har från början varit ett ytterst riskfyllt och kostsamt projekt; dessutom har behovet av dyra försvarssystem minskat i och med avspänningen i världen efter murens fall. En sanningskommission skulle också kunnna granska den andra megamutaffär som Sverige varit inblandat in, nämligen Bofors-affären... 'Bofors' har i hindi blivit en synonym för en ohederlig affär. Men svenskarna förblir blåögda...
Lars Hermansson, 16:05, 17 juni 2009. Anmäl
Problemet är alltså att när svenska företag skall sälja sina produkter utomlands så måste de anpassa sig till den lokala korruptionen. Och nu är SUV-Peter sur för att åklagaren lägger ner undersökningen för dessa brott, som har begåtts utomlands. Jag tycker det var ett mutbrott när mp tvingade igenom trängselskatten. S fick behålla makten mot mutan trängselskatt.
christatos, 13:52, 17 juni 2009. Anmäl
Låt mig se... Vi *nyanställer* femton poliser för att jaga fildelande fjortisar, men vi nyanställer *inte* femton poliser för att utreda misstankar om korruption i miljardklassen.
Vilket parti ska vi rösta på för att röja upp i den sörjan? Miljöpartiet? Eller kanske Piratpartiet? Döm själva. Det är faktiskt val snart.
Roffe, 13:37, 17 juni 2009. Anmäl
Dessa obevisade påståenden är väl just obevisade eftersom utredningen läggs ner. Och att en ensam utredare skulle klara hela denna utredning vore väldigt otroligt, det fattar väl alla.
Jag tycker det är viktigt att hålla korruption borta. Jag tror korruption försvagar demokratin och rättvisan vare sig det är Sverige USA eller Zimbabwe som sysslar med det.
Lars, 12:55, 17 juni 2009. Anmäl
MP är orolig för sveriges anseende ang. korruption? Tillåt mig le en aning. Det tvivlet röjdes när TPB raidades, när politiskt skyddade datorer olagligen konfiskerades, när en fällande dom gavs stick i stäv med svensk grundlag. Det är nämligen inte olagligt att peka ut potentiella brottslingar, vilket är precis vad torrentfiler kan göra (utöver dess helt lagliga användande). Samt när en klart jäv(l)ig domare inte anses vara just en sådan. Så nej MP, ni behöver inte vara oroliga längre, korruptionen finns redan. Skillnaden är att nu vet alla om det.
Micke, 12:12, 17 juni 2009. Anmäl
Peter Eriksson är politiker. Det hade van der Kwast också velat vara och få samma denna mediala uppmärksamhet. Gemensamt verkar vara att man gärna snackar utan att ha torrt på fötterna. Ev brott är preskriberade, säger Kwast. Varför har han då slösat bort skattebetalarnas pengar på en dyr utredning ( den har bl a räckt till många trevliga resor till främmande land )? När han nu lägger ner, säger han att " de har i alla fall mutat " utan att komma med tillstymmelse till bevis, bara egna påståenden. Peter Eriksson talar om utredningar i många länder- hur många gäller specifikt Gripenaffärer och hur många läggs ned? Hela affären är ju en hämndaktion för att SFO hindrades av Tony Blair att utreda BAEs mutor till Sauiarabien och sedan använder de svenska media och politiker som nyttiga idioter!
Kwasten går, 11:53, 17 juni 2009. Anmäl
Tillsätt genast en sanningskommision och utred Peter erikssons och dom andra likasinnande kollaboratörerna och femtekolonnarna i (Mp) och (v) i hur dom undergräver och saboterar för svensk industri. Och även demografi, för den delen.
Större landsförrädare får man leta efter.
Gustav Wasa, 11:52, 17 juni 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.













