Eftertankens uppror

Publicerat 2008-07-19 00:05

FRA-frågan kommer tillbaka i höst. Ett antal folkpartister ämnar göra gemensam sak med oppositionen. Fredrik Reinfeldt kan stå inför en regeringskris.

FRA-frågan vill inte lägga sig till sommarro. Ett antal folkpartistiska riksdagsledamöter med Birgitta Ohlsson i spetsen hotade häromdagen att göra gemensam sak med oppositionen och få till stånd en ändring av FRA-lagen i höst. Försvarsminister Sten Tolgfors står emellertid fast - inga väsentliga förändringar är möjliga.

Det ser alltså ut som om en regeringskris är under uppsegling. I så fall får ansvaret fördelas på flera.

Låt oss först se på de fronderande riksdagsledamöterna. Visst kan en riksdagsman komma på andra tankar och säga sig att han röstade fel i en fråga. Besluten är många och en enskild person kan inte sätta sig in i alla, de flesta väcker heller ingen stor debatt. Detta gäller emellertid inte FRA. Förslaget väckte stor uppmärksamhet och mötte stark kritik från det ögonblick det offentliggjordes av förre försvarsministern Mikael Odenberg. Motståndet ledde till ett års uppskov. När beslutet skulle fattas i år flammade debatten upp stort. En riksdagsledamot kan inte hävda att han blivit överrumplad.

Att komma en månad efter riksdagsbeslutet och säga som Birgitta Ohlsson med flera att de borde ha röstat annorlunda imponerar inte. Vi måste kunna begära mer insikt och civilkurage av en riksdagsman.

Men för en stor del av dem som med rätta är upprörda över FRA-beslutet och ser det som ett svek mot liberala grundprinciper - och tidigare politiska löften - är de sex folkpartisterna ett hopp om ett nederlag för regeringen och ett stopp för massavlyssning av svenskar.

FRA-frågan äter på regeringens popularitet och - än värre - på respekten för den. Och för detta sakernas tillstånd har alliansregeringen sig själv att klandra. Ena månaden förkunnar den att vår säkerhet bara hotas av klimatförändringen och att vi därför kan nedrusta det traditionella försvaret. De som påminner om Sveriges geografiska läge och Rysslands nya styrka avfärdas nedlåtande som vilseledda av gammal rysskräck. Nästa månad motiveras FRA:s avlyssning med just behovet att följa den osäkra och hotfulla utvecklingen i Ryssland.

Inte heller har regeringen lyckats klarlägga skillnaden mellan underrättselseinhämtning och spaning på organiserad brottslighet. Än mindre har den förmått ställa behovet av skydd för vår säkerhet i stort mot rätten till skydd för vårt privatliv. I stället har regeringen använt partipiskan i riksdagsgrupperna och därmed gjort FRA till en makt- och lojalitetsfråga.

När sedan oppositionsledaren Mona Sahlin i Visby lovade riva upp FRA-lagen hårdnade läget än mer. FRA-lagen håller på att bli en klassisk återställarfråga. Det är olyckligt och det från flera utgångspunkter.

Det har ett värde att säkerhetspolitiken - och dit hör underrättelsetjänsten - har stöd över blockgränsen, särskilt som Sverige alltjämt är militärt alliansfritt. Än väsentligare är att FRA-lagen rör fri- och rättigheter som skyddas i grundlagen, det borde göra det naturligt att söka brett samförstånd.

Just nu ser det tyvärr ut som om vi i höst ska få ännu en hård konfrontation över FRA-lagen. Men den tankepaus som sommaren bjuder borde utnyttjas. Regeringen måste inse att den har mer att vinna på att söka ändra FRA-lagen i samförstånd med kritikerna i det egna lägret och med oppositionen. Omarbetning alltså!

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Opinion

Pengar i luften

Svenska staten bör tacka nej till att följa med på förlustresan. SAS begär ett kapitaltillskott från sina ägare, trots att man fick nya pengar våren 2009. 1

Afghansk prövosten

Frågor kan uppfattas som opassande eller svekfulla i nuläget. Men att intressera sig för vad som händer i Afghanistan är att visa respekt. 21

”Ingen rödgrön elit”

Replik om verkliga människor, pappaledighet och kvotering. Nätverket Pappor för individuell föräldraförsäkring svarar Göran Hägglund (KD). 160

Hägglund på DN Debatt.

Hägglund på DN Debatt. ”Kvoterings- offensiv väntar efter rödgrön seger”. 127

”Ofrihet för vem Hägglund?”.

”Ofrihet för vem Hägglund?”. Eva-Britt Svensson (V) svarar om kvotering. 84

”Svårt för handläggarna tolka riksdagens nya lag”

Debatt 9 februari. Försäkringskassans generaldirektör går in i debatten om sjukförsäkringen: Tolkningen av den nya lag som riksdagen beslutade om före jul är inte självklar. 36

Bryt cirkelgången

Björklunds lågstadielärarförslag är i stort bra. Men han måste inse att lösningen inte alltid är att återgå till det gamla, utan att hitta en ny väg framåt. 23

Signerat: Hanne Kjöller.

Signerat: Hanne Kjöller. Hot: Också ett brott mot demokratin.

Signerat: Johannes Åman.

Signerat: Johannes Åman. Ukraina: Att lära av Ryssland – eller tvärtom.

Signerat: Henrik Berggren.

Signerat: Henrik Berggren. Stress: Själen är kroppens fängelse. 18

Signerat: Annika Ström Melin.

Signerat: Annika Ström Melin. Laval: Rödgröna undviker grundfrågan. 2

Kolumnen: Niklas Ekdal

Kolumnen: Niklas Ekdal Babels torn - om skrytbyggen. 9

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 111

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 74

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 63

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.