Hjälpen måste fram

Publicerat 2008-05-10 00:05

Katastrofen i Burma har satt frågan om stats- suveräniteten på sin spets. Ska juntan verkligen kunna stoppa internationell hjälp?

Hjälpbehovet i Burma är enormt efter cyklonens framfart. Hus är raserade, färskt vatten är en bristvara, risken för sjukdomar är stor och hundratusentals har blivit hemlösa.

Den styrande militärjuntan har varit passiv. Den reagerade inte på varningar och har inte fått i gång ett hjälparbete värt namnet. Och när det internationella samfundet nu vill bistå är det inte det burmesiska folkets väl och ve som generalerna bryr sig om utan sin egen politiska överlevnad.

Juntan vill uppenbarligen inte ha ut-
länningar som rör sig fritt i landet, den
vill inte ha omvärldens ögon på plats. Hjälparbetare släpps inte in, det trasslas med visum och tillstånd. Journalister stängs ute. Den slutna regimen vill förbli sluten, vad priset än må bli i form av
lidande.

Omvärldens frustration är därför begriplig. Här står mängder av människor beredda att hjälpa, men endast ett fåtal får möjlighet att göra det. Det talas därför bland annat om att släppa ned förnödenheter från luften.

Problemet ligger i statssuveräniteten. Flygningar in över burmesiskt territorium kräver burmesiskt tillstånd - allt annat kan ses som en kränkning.

Men i akuta situationer finns anledning att fråga vad suveräniteten är värd. Trenden har också en längre tid gått i en riktning där förtryckare inte längre per automatik kan få skydd av den egna gränsen. Det är en i grunden positiv utveckling, en utveckling som visar att respekten för de mänskliga rättigheterna ska vara universell.

Ett exempel är tanken att regeringar har ett "ansvar att skydda" den egna civilbefolkningen mot grova kränkningar. I fall regeringen inte kan göra det - eller inte vill göra det - kan det internationella samfundet gripa in och göra det i stället.

I den allmänna frustrationen över de hårdnackade burmesiska generalernas inställning har Frankrikes utrikesminister Bernard Kouchner hävdat att principen skulle vara tillämplig på situationen i Burma.

Vid en första anblick kan uttalandet tyckas överilat och gripet ur luften. Principen är ju tillkommen för att förhindra folkmord likt det i Rwanda, den är tänkt att göra verklighet av alla de försäkringar om "aldrig mer" som stats- och regeringschefer så ofta kommer med.

Men att döma av de dokument som arbetats fram och de uttalanden som gjorts kan man tänka sig ett vidare tillämpningsområde. I den rapport från 2001, där normen först började ta konkret form, talas exempelvis om en befolkning som "lider allvarlig skada" på grund av den egna statens "misslyckanden". I en FN-rapport några år senare skrivs om "medveten svält och risk för smitta".

Dessutom har principen om regeringars "ansvar att skydda" redan åberopats ett antal gånger när det gäller Burma, bland annat vid de omfattande demonstrationerna i höstas. Övergreppen ansågs då vara av en sådan dimension att utländsk inblandning skulle vara av nöden.

Visst är det lätt att hitta praktiska invändningar mot hur principen skulle kunna omsättas i praktisk handling i Burma. Det finns ingen patentlösning. Men nog vore det ett framsteg om det gick att slå fast att människors behov av hjälp väger tyngre än några generalers hänvisning
till den nationella suveräniteten för att kunna fortsätta att misshandla sin egen befolkning.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Opinion

Pengar i luften

Svenska staten bör tacka nej till att följa med på förlustresan. SAS begär ett kapitaltillskott från sina ägare, trots att man fick nya pengar våren 2009. 7

Afghansk prövosten

Frågor kan uppfattas som opassande eller svekfulla i nuläget. Men att intressera sig för vad som händer i Afghanistan är att visa respekt. 22

”Ingen rödgrön elit”

Replik om verkliga människor, pappaledighet och kvotering. Nätverket Pappor för individuell föräldraförsäkring svarar Göran Hägglund (KD). 168

Hägglund på DN Debatt.

Hägglund på DN Debatt. ”Kvoterings- offensiv väntar efter rödgrön seger”. 132

”Ofrihet för vem Hägglund?”.

”Ofrihet för vem Hägglund?”. Eva-Britt Svensson (V) svarar om kvotering. 89

”Svårt för handläggarna tolka riksdagens nya lag”

Debatt 9 februari. Försäkringskassans generaldirektör går in i debatten om sjukförsäkringen: Tolkningen av den nya lag som riksdagen beslutade om före jul är inte självklar. 39

Bryt cirkelgången

Björklunds lågstadielärarförslag är i stort bra. Men han måste inse att lösningen inte alltid är att återgå till det gamla, utan att hitta en ny väg framåt. 24

Signerat: Hanne Kjöller.

Signerat: Hanne Kjöller. Hot: Också ett brott mot demokratin. 2

Signerat: Johannes Åman.

Signerat: Johannes Åman. Ukraina: Att lära av Ryssland – eller tvärtom.

Signerat: Henrik Berggren.

Signerat: Henrik Berggren. Stress: Själen är kroppens fängelse. 18

Signerat: Annika Ström Melin.

Signerat: Annika Ström Melin. Laval: Rödgröna undviker grundfrågan. 2

Kolumnen: Niklas Ekdal

Kolumnen: Niklas Ekdal Babels torn - om skrytbyggen. 10

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 17

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 145

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 12

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Norstedts lanserar läsplatta

Färdigladdad med böcker. Nordstedts Förlag börjar i dag att sälja läsplattor tillsammans med nätbokhandelsföretaget Bokus. 4

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. ”Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten i Ukraina.” 20

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Mord i Rotebro

Man hittad död under natten mot onsdagen. Mannen var skjuten i huvudet och polisen har inlett en förundersökning om mord.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 16

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11