Bonusar och löner
Bästa valarbetaren kvar
Publicerat 2009-03-30 00:03
Alliansens bästa valarbetare jobbar vidare. LO-ordförande Wanja Lundby-Wedin sitter kvar. Inte bara som LO-ordförande utan också som styrelseledamot i pensionsbolaget AMF.
DN Teman i artikeln
Bonusar och löner
- Fler artiklar
- 40 miljoner i lönetillägg
- Statligt finansbolag delar ut miljonbonus
- Kraftiga lönelyft för direktörer
- SEB öppnar för sänkning av bonusar
- FI-kritik mot finansbonusar
- Borg varnar för hårdare bonusregler
- SEB har lagt nära 2 miljarder i bonuskassan
- Fransk punktskatt på bankbonusar
- Svenska chefslöners tio-i-topp
- Svenska vd-löner väsentligt lägre
- Analyser
- Osäkerheten drabbar ägarna
- Lundby-Wedin har visat styrka – men hennes botgöring blir tung
- Att öppet visa splittring skadar alla
- S söker desperat en syndabock
- Helt öppet om hon kan sitta kvar
- Brors: "Lundby-Wedin gör en halv pudel"
- Maria Crofts: "Rena katastrofen för bolaget"
- Bonusarna görs upp i slutna rum
Efter söndagskvällens möte i AMF – pensionsbolaget som LO och arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringslivet äger tillsammans – känner sig Wanja Lundby-Wedin fortfarande lurad och vilseledd. Av någon. Okänd. Vem eller vilka ska utredas vidare.
Hur som helst kräver man att AMF:s förre vd Christer Elmehagen ska betala tillbaka de pengar han räddat åt sig genom att byta mellan försäkringar. Vilket han redan erbjudit sig. Dessutom menar Wanja Lundby-Wedin att AMF betalat ut uppemot 20 miljoner för mycket i pensions till Elmehagen. Och att Svenskt Näringsliv har samma uppfattning.
Jaha. Som om styrelsen inte var ansvarig, så vitt det inte handlar om ren felräkning. Styrelseledamöter är ansvariga, och ledamöterna i AMF hade många år av möten och därmed möjligheter att reagera.
När nu LO och Svenskt Näringsliv är åtminstone halvense om att skylla ifrån sig på Någon Okänd kanske de ta sig samman och enas om en mycket viktigare sak – ett nytt huvudavtal för arbetsmarknaden.
Läs mer: 40 miljoner i lönetillägg
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.















