Elektronisk övervakning

Konstgjorda gräsrötter

Publicerat 2009-03-02 00:05

Med pr-byråer och andra lobbyister vid rodret riskerar begreppet "gräsrotsrörelse" att urholkas. Kampanjen mot FRA-lagen är det senaste exemplet.

Dagens Nyheters granskning av FRA-motståndet avslöjar spelet bakom den omfattande antiavlyssningskampanj som förra året tog politikerna på sängen. Samtidigt som integritetsaspekten av FRA-lagen väckt ett genuint engagemang hos många svenskar, visar det sig att pr-byråer och fortfarande hemliga finansiärer har varit drivande i upproret.
"Det jag gjorde var att jag började satsa på att leverera en folkrörelse", berättar en IT-konsult som fick hjälp av flera pr-byråer med kontakter, analyser och medielansering av nätverket mot FRA-lagen.

Fenomenet som sådant är inte nytt. Men internet har möjliggjort kommunikation och opinionsbildning av tidigare oanad hastighet och omfattning. Under eurokampanjen 2003 lade socialdemokrater som stödde Ja-sidan upp textbanker med färdigskrivna insändare, som sedan kunde laddas ned och skickas ut till tidningar under eget namn. Sedan dess har metoderna blivit allt mer sofistikerade. Bloggar, nätbaserade dagböcker, används inte bara i privat syfte. Aktörer i bloggosfären gör ofta gemensam sak och länkar bland annat till varandras sidor. På så sätt kan de snabbt åstadkomma en "bloggbävning" som fångar mediernas och kanske även politikernas intresse. När vissa bloggare till och med avsätter arbetstid för att mot betalning arbeta med opinionsbildning på nätet, vilket avslöjades i gårdagens DN-artikel om FRA-frågan, finns inga gränser för påverkansmöjligheterna.

Den politiska världen använder sig samtidigt allt oftare av knep och tricks från underhållningsbranschen. Det har visat sig att hängivna ungdomar som köar utanför biografer i väntan på en storfilmspremiär i själva verket fått betalt för sina insatser, som ofta resulterar i positiva artiklar och tv-inslag. Professionella "anhängare" – politikens statister – sägs förekomma vid entusiastiska valmöten på många håll i västvärlden.

Barack Obamas gräsrotskampanj har prisats för att ta vara på nätets möjligheter på ett banbrytande sätt. Men kritiska medier rapporterade också om en plötslig svimningsepidemi, där kvinnor blev räddade på samma gentlemannamässiga sätt av Obama på valmöte efter valmöte. Effekten av ett sådant välregisserat ögonblick är tydligen oemotståndlig även för en redan populär politiker.

Det sägs att de nya kommunikationssätten är bra för demokratin. Samtidigt öppnar de för proffs, en ny generation superlobbyister. Miljoners röster förvandlas till ett fåtals, liksom i "gammelmedias" journalistelit. En påstådd folkrörelse kan i själva verket bestå av mer konstgräs än äkta spontanitet. Vinner pr-byråerna politikernas öron under falsk flagg urholkas begreppet "gräsrotsrörelse". Förtroendet för de folkvalda minskar också ju mer de låter sig influeras och styras av pr-branschen. När det borgerliga nätverket mot FRA-lagen lanserades i juli 2008 undertecknade 14 inflytelserika borgerliga politiker debattartikeln – vars utkast hade författats av en pr-konsult.

De nya medierna är mer komplicerade att granska än de traditionella. Det blir allt svårare att ta reda på vem avsändaren egentligen är, och vilken dold agenda som döljer sig bakom budskapet. Den mest pressande demokratiska frågan blir således vem man egentligen kan lita på i den offentliga debatten.

Läs mer: "Verklig brottsmisstanke krävs för FRA-avlyssning"

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Opinion

Afghansk prövosten

Frågor kan uppfattas som opassande eller svekfulla i nuläget. Men att intressera sig för vad som händer i Afghanistan är att visa respekt. 20

”Ingen rödgrön elit”

Replik om verkliga människor, pappaledighet och kvotering. Nätverket Pappor för individuell föräldraförsäkring svarar Göran Hägglund (KD). 159

Hägglund på DN Debatt.

Hägglund på DN Debatt. ”Kvoterings- offensiv väntar efter rödgrön seger”. 127

”Ofrihet för vem Hägglund?”.

”Ofrihet för vem Hägglund?”. Eva-Britt Svensson (V) svarar om kvotering. 83

”Svårt för handläggarna tolka riksdagens nya lag”

Debatt 9 februari. Försäkringskassans generaldirektör går in i debatten om sjukförsäkringen: Tolkningen av den nya lag som riksdagen beslutade om före jul är inte självklar. 34

Bryt cirkelgången

Björklunds lågstadielärarförslag är i stort bra. Men han måste inse att lösningen inte alltid är att återgå till det gamla, utan att hitta en ny väg framåt. 23

”Rik pappa är viktigare än talang och utbildning”

DN Debatt. Ny undersökning med 4.000 svenska hushåll visar: Mycket svagt samband mellan arbetsinkomst och nettoförmögenhet. 166

Signerat: Annika Ström Melin.

Signerat: Annika Ström Melin. Laval: Rödgröna undviker grundfrågan. 2

Signerat: Hanne Kjöller.

Signerat: Hanne Kjöller. A-kassan: Oskakad hand är dåligt skäl. 40

Kolumnen: Niklas Ekdal

Kolumnen: Niklas Ekdal Babels torn - om skrytbyggen. 8

Signerat: Henrik Berggren.

Signerat: Henrik Berggren. Stress: Själen är kroppens fängelse. 16

Signerat: Peter Wolodarski.

Signerat: Peter Wolodarski. Söndagskrönikan - Bye-bye Europa. 28

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 82

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 32

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 42

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 57

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.