Politik utan kraft

Publicerat 2008-04-28 00:05

En frånvaro av politik i kärnkraftsfrågan är också politik. En dålig sådan. Alliansregeringen måste komma till skott i kärnkraftsfrågan.

I helgen ägde folkpartiets kommunala riksmöte rum. Det må låta trivialt. Men icke: evenemanget för toppskikt och kommunalpolitiker samman, tvingar fram konsolidering. Ett parti som tummar på formella möten mellan ledning och landet riskerar att fragmenteras. Det är som med service på bilen, den bör göras någon gång om året även om kärran spinner.

Konferenserna brukar dock vara oblodiga tillställningar. Men med folkpartiet vet man aldrig riktigt. Partiet har en fäbless för hyss, för att spela efter eget huvud i stället för med laget. Minns partisekreterare Erik Ullenhags famösa attack på allianskollegan centerpartiet för något år sedan, minns partiets frifräseri i valrörelsen.

Den här rikskonferensen bjöd emellertid inte på några särdeles uppseendeväckande utspel. Utbildningsminister, tillika folkpartiledare Jan Björklund aviserade en satsning på skolhälsovården. Ministern vill se en skärpning av skollagen: ett förtydligande av skolans ansvar gentemot eleverna vad gäller tillgång till skolsköterskor och kuratorer.

Utspelet är välkommet. Lärarrollen bör renodlas, utbildaren behöver avlastas. Taktisk är han också, den där Björklund. Ungdomars hälsa är en kommunal angelägenhet, men sällan en kommunal prioritet. Att para lagskärpningen med ett löfte om mer pengar till huvudmännen på ett kommunalt riksmöte är ett smart sätt att kommunicera frågan.

Jan Björklund har ett inflytande över sitt verksamhetsområde som andra ministrar drömmer om. Det finns all anledning att tro att folkpartiutspelet blir regeringspolitik.

Förslaget är dessutom sakpolitiskt tämligen okontroversiellt. Vem vill inte ha fler skolsköterskor? Därtill framstår prioriteringen som vettig, eftersom den psykiska ohälsan bland unga på senare år tycks ha försämrats. Frågan förtjänar regeringens uppmärksamhet.

All makt åt folkpartiet må gälla på skolområdet. Annorlunda ser maktförhållandena ut på andra områden. Inte minst i miljöfrågor. Visst finns det gröna liberaler, och visst finns det ett folkpartistiskt klimat-råd. Men den enda fråga partiet verkligen får genomslag i är också den som splittrar regeringen. Folkpartistiska kommunalpolitiker och ledning tycks ense om ett och ett enda - att kärnkraften måste byggas ut.

Utspelet kom allmänheten till del ganska exakt samtidigt som jordbruksministern och centerpartisten Eskil Erlandsson i lördags utfrågades i Sveriges Radio. Erlandsson är en solid kärnkraftsskeptiker. Inte ens klimatförändringarna har fått honom att ompröva sin hållning, ett uttalande som måste ses som exceptionellt hårdnackat. Kärnkraftens fördelar ur just klimatsynpunkt är ju närmast överväldigande.

Erlandsson hummar en välkänd melodi: om vi alla bara sätter oss ner och pratar kan vi nog komma fram till en lösning, till en bra kompromiss. Men tillåt oss tvivla. Samförstånd i all ära, men vissa politiska frågor är binära. Antingen tycker man si eller så tycker man så. Antingen bygger man ut. Eller så gör man inte det.

Centerpartiet vill ha en fortsatt diskussion, nå konsensus. I det här fallet blir en sådan ickepolitik också politik. Att vila på hanen är att finansiera ett elunderskott med smutsig kolkraftsel från andra länder. Framtidens energipolitik tycks förbli den rosa elefanten i regeringskansliet, den där pinsamheten som ingen vill tala om.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Opinion

Pengar i luften

Svenska staten bör tacka nej till att följa med på förlustresan. SAS begär ett kapitaltillskott från sina ägare, trots att man fick nya pengar våren 2009. 2

Afghansk prövosten

Frågor kan uppfattas som opassande eller svekfulla i nuläget. Men att intressera sig för vad som händer i Afghanistan är att visa respekt. 21

”Ingen rödgrön elit”

Replik om verkliga människor, pappaledighet och kvotering. Nätverket Pappor för individuell föräldraförsäkring svarar Göran Hägglund (KD). 160

Hägglund på DN Debatt.

Hägglund på DN Debatt. ”Kvoterings- offensiv väntar efter rödgrön seger”. 127

”Ofrihet för vem Hägglund?”.

”Ofrihet för vem Hägglund?”. Eva-Britt Svensson (V) svarar om kvotering. 84

”Svårt för handläggarna tolka riksdagens nya lag”

Debatt 9 februari. Försäkringskassans generaldirektör går in i debatten om sjukförsäkringen: Tolkningen av den nya lag som riksdagen beslutade om före jul är inte självklar. 36

Bryt cirkelgången

Björklunds lågstadielärarförslag är i stort bra. Men han måste inse att lösningen inte alltid är att återgå till det gamla, utan att hitta en ny väg framåt. 23

Signerat: Hanne Kjöller.

Signerat: Hanne Kjöller. Hot: Också ett brott mot demokratin. 1

Signerat: Johannes Åman.

Signerat: Johannes Åman. Ukraina: Att lära av Ryssland – eller tvärtom.

Signerat: Henrik Berggren.

Signerat: Henrik Berggren. Stress: Själen är kroppens fängelse. 18

Signerat: Annika Ström Melin.

Signerat: Annika Ström Melin. Laval: Rödgröna undviker grundfrågan. 2

Kolumnen: Niklas Ekdal

Kolumnen: Niklas Ekdal Babels torn - om skrytbyggen. 9

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 111

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 63

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.