Lär av mästaren

Publicerat 2007-11-08 00:20

"Inget läge är så dåligt att det inte kan vändas i katastrof."

Jag tror att det var Olle Wästberg som självironiskt uttryckte sig så med hänvisning till åren som statssekreterare i regeringen Bildt och som chefredaktör i Expressen.

Det är inte otänkbart att Wästbergs insikt om tillvarons jävligheter också drabbat Fredrik Reinfeldt de senaste dagarna. Just som han försöker trösta sig med att sämre än så här kan det omöjligen gå inträffar något som får honom på andra tankar. En statssekreterare dricker för mycket vin med en journalist och tvingas avgå. Hennes tillfälliga ersättare, uppdagas det sedan, har betalat tiotusentals kronor svart för renoveringen av lantstället. Därefter visar det sig att tio moderata statssekreterare använt svart arbetskraft.

Snöbollen växer till en lavin.

Politik på elitnivå är ibland så hänsynslös att den kan liknas vid gladiatorspel. Det vet naturligtvis Reinfeldt bättre än de allra flesta. Vad han också vet är att politiken är konjunkturell och att dagens elände snabbt och oförutsett kan vändas i en helt annan riktning.

En historisk parallell för statsministern att studera lite närmare är Bill Clintons första år i Vita huset. Att kalla det för annus horribilis är ett understatement. 1993 uppvisade en räcka av katastrofer. Det som var dåligt gick nästan alltid sämre och förvandlades inte sällan till en katastrof.

En gemensam nämnare för Clinton och Reinfeldt är hur utomordentligt illa båda skötte sina regeringars tillblivelse. Utnämningarna skyndades igenom i en allt annat än noggrann process. Inte bara en, utan två justitieministrar beslogs med att ha anställt en immigrant utan uppehållstillstånd som barnflicka. Där fick Clintons vallöfte - och hans trovärdighet - att upprätthålla en hög politisk moral sig en rejäl stöt.

På samma sätt förhöll det sig med utnämningarna av kulturminister Cecilia Stegö Chilò och handelsminister Maria Borelius som snabbt fick lämna scenen efter avslöjanden om deras oegentligheter: obetald tv-licens och betalning av svartjobb. Fredrik Reinfeldts regering påminde om den tidigare och om trixande sossar. I dag finns det inte en människa som tror att nya moderater skulle vara mer oförvitliga än de gamla, snarare tvärtom.

Bill Clintons sjabblande, det medger nu både han och Hillary, berodde till betydande del på att han kapade förtöjningarna till etablissemanget. I stället för att som brukligt omge sig med erfaret folk som kunde ge vägledning i vad som fungerar och inte fungerar i Washington hämtade den nye presidenten sina närmaste medarbetare från Arkansas.

Det ungdomliga inslaget i Vita huset var också påtagligt. Besökare fick en känsla av att befinna sig på ett college med ostrukturerade och långa seminarieövningar. Allting spretade.

Dessutom gjorde makarna Clinton sin sak ännu sämre genom att betrakta medierna som motståndare som skulle isoleras: en både ogenomförbar och kontraproduktiv strategi.

Snabbt över till Rosenbad 2006-2007 där i stort sett alla, politiker som medarbetare, över 40 år verkar bannlysta och journalister per definition betraktas som del av den samlade oppositionen. Vadan och varthän? Vi har en regering som ger intrycket av att sätta en ära i att få sin heder och kompetens ifrågasatt. Opinionssiffrorna är nedslående.

När man nått botten kan det bara gå upp. Efter det att republikanerna tog över kongressen gick Bill Clinton till motoffensiv. Han intog det politiska mittfältet och lyckades framställa republikanerna som extrema. Han splittrade oppositionen, enade demokraterna och omvaldes 1996 med god marginal. Plötsligt gick politik och retorik hand i hand.

Fredrik Reinfeldts förutsättningar och utmaningar är i många avseenden annorlunda än Bill Clintons. Men vägen tillbaka från katastrof till framgång är att, likt Clinton, visa väljarna att han åter är den de trodde att de valde. Kan också han lämna vad som varit bakom sig men ändå lära av sina misstag? Det är den avgörande frågan för Fredrik Reinfeldt fram till valet 2010.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Opinion

Pengar i luften

Svenska staten bör tacka nej till att följa med på förlustresan. SAS begär ett kapitaltillskott från sina ägare, trots att man fick nya pengar våren 2009. 10

Afghansk prövosten

Frågor kan uppfattas som opassande eller svekfulla i nuläget. Men att intressera sig för vad som händer i Afghanistan är att visa respekt. 21

”Ingen rödgrön elit”

Replik om verkliga människor, pappaledighet och kvotering. Nätverket Pappor för individuell föräldraförsäkring svarar Göran Hägglund (KD). 169

Hägglund på DN Debatt.

Hägglund på DN Debatt. ”Kvoterings- offensiv väntar efter rödgrön seger”. 135

”Ofrihet för vem Hägglund?”.

”Ofrihet för vem Hägglund?”. Eva-Britt Svensson (V) svarar om kvotering. 90

”Svårt för handläggarna tolka riksdagens nya lag”

Debatt 9 februari. Försäkringskassans generaldirektör går in i debatten om sjukförsäkringen: Tolkningen av den nya lag som riksdagen beslutade om före jul är inte självklar. 44

Bryt cirkelgången

Björklunds lågstadielärarförslag är i stort bra. Men han måste inse att lösningen inte alltid är att återgå till det gamla, utan att hitta en ny väg framåt. 24

Signerat: Hanne Kjöller.

Signerat: Hanne Kjöller. Hot: Också ett brott mot demokratin. 3

Signerat: Johannes Åman.

Signerat: Johannes Åman. Ukraina: Att lära av Ryssland – eller tvärtom.

Signerat: Henrik Berggren.

Signerat: Henrik Berggren. Stress: Själen är kroppens fängelse. 18

Signerat: Annika Ström Melin.

Signerat: Annika Ström Melin. Laval: Rödgröna undviker grundfrågan. 4

Kolumnen: Niklas Ekdal

Kolumnen: Niklas Ekdal Babels torn - om skrytbyggen. 11

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda officerarna hedras i kväll

På Ärna flygplats utanför Uppsala. Kistorna med stoften efter kapten Johan Palmlöv och löjtnant Gunnar Andersson är nu på väg till Sverige. 28

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 163

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 18

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

Warner bryter med Spotify

Har artister som REM och Jay-Z. Skivbolaget hindrar nu musiktjänster som Spotify och Last.fm från att spela deras artister.

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 29

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 9

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 42

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

Fredrik Risp klar för Blåvitt Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

Fredrik Risp klar för Blåvitt

Kontrakt till 31 juli. ”Vad som händer sedan får vi se”, säger IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 33

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12