Misslyckandet inte bara nämndemännens.

Publicerat 2008-08-30 00:20

"Glappkäftade" tycker lagman Per Kjellsson att Arbogamålets nämndemännen varit (DN 29/8). Och nog har de ställt till det alltid.

I går meddelade Västmanlands tingsrätt att målet inte ska tas om. Men detta blir knappast sista ordet. För genom att uttala sig i massmedierna om den åtalades skuld innan dom fallit har nämndemännen skadat tilltron till rätten. De har gett uttryck för förutfattade meningar och sått tvivel om domstolens oväld.

Nämndemännens omdömeslöshet har också gett nytt bränsle åt den gamla debatten om värdet av vårt nämndemannasystem: Är verkligen lekmännen en tillgång för vårt rättsväsende? Klarar de att skilja huvudsak från bisak i komplicerade mål? Orkar de stå emot trycket när brott begåtts som satt allmänhetens känslor i svallning?

Det svenska systemet med politiska partier som nominerar och kommunfullmäktige som utser nämndemän framstår dessutom som både föråldrat och principiellt diskutabelt. Det är inte rimligt att bara medborgare som vinner stöd från ett parti kan få det opolitiska uppdraget som nämndeman.

Men invändningarna till trots finns fortfarande en stor, viktig poäng med nämndemän i domstolarna: De utgör en kontaktyta mot samhället utanför och en påminnelse om hur de som inte är juridiskt skolade tänker och talar.

Nämndemän kommer alltid att falla i en och annan grop som utbildade jurister hade kunnat undvika. Men om de genom sin närvaro i domstolarna tvingar domare att göra juridikens språk och tankemönster begripliga för lekmän tillför de ändå vårt rättssystem en viktig kvalitet.

Och ska man vara rättvis så är det inte bara Arbogamålets nämndemän som misslyckats. När lekmännen talar bredvid mun kan inte domaren i målet, Per Kjellsson, lägga hela skulden på dem. Han har själv som rättens erfarne jurist haft den ledande rollen. Nämndemän med "glappkäft" är i hög
grad hans eget professionella misslyckande.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Opinion

Pengar i luften

Svenska staten bör tacka nej till att följa med på förlustresan. SAS begär ett kapitaltillskott från sina ägare, trots att man fick nya pengar våren 2009. 2

Afghansk prövosten

Frågor kan uppfattas som opassande eller svekfulla i nuläget. Men att intressera sig för vad som händer i Afghanistan är att visa respekt. 21

”Ingen rödgrön elit”

Replik om verkliga människor, pappaledighet och kvotering. Nätverket Pappor för individuell föräldraförsäkring svarar Göran Hägglund (KD). 162

Hägglund på DN Debatt.

Hägglund på DN Debatt. ”Kvoterings- offensiv väntar efter rödgrön seger”. 129

”Ofrihet för vem Hägglund?”.

”Ofrihet för vem Hägglund?”. Eva-Britt Svensson (V) svarar om kvotering. 84

”Svårt för handläggarna tolka riksdagens nya lag”

Debatt 9 februari. Försäkringskassans generaldirektör går in i debatten om sjukförsäkringen: Tolkningen av den nya lag som riksdagen beslutade om före jul är inte självklar. 36

Bryt cirkelgången

Björklunds lågstadielärarförslag är i stort bra. Men han måste inse att lösningen inte alltid är att återgå till det gamla, utan att hitta en ny väg framåt. 23

Signerat: Hanne Kjöller.

Signerat: Hanne Kjöller. Hot: Också ett brott mot demokratin. 1

Signerat: Johannes Åman.

Signerat: Johannes Åman. Ukraina: Att lära av Ryssland – eller tvärtom.

Signerat: Henrik Berggren.

Signerat: Henrik Berggren. Stress: Själen är kroppens fängelse. 18

Signerat: Annika Ström Melin.

Signerat: Annika Ström Melin. Laval: Rödgröna undviker grundfrågan. 2

Kolumnen: Niklas Ekdal

Kolumnen: Niklas Ekdal Babels torn - om skrytbyggen. 10

Nyheter från Förstasidan

Kvartalsrapporter

SEB:s kreditförluster ökade Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix

SEB:s kreditförluster ökade

Återupptar utdelning. SEB redovisar en rörelsevinst på 564 miljoner kronor för årets fjärde kvartal. 1

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 125

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 7

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 3

Kraftig brand i Simrishamn

Bröt ut i en cykelbutik inrymd i ett godsmagasin. Boende i närheten uppmanades att stanna inne med stängda fönster. 1

Tre ronder mot Paolo Roberto

DN:s kom i form-bloggare Jonas Leijonhufvud utmanade Paolo Roberto på en boxningsduell – se hur det gick här. Webb-tv.

Fotboll

”Överens med Barcelona”

Dragkampen om Fàbregas. Spanska medier uppger att ett femårskontrakt är klart med Arsenals stjärna.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 70

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12