Vem är det som pratar?
Publicerat 2008-05-29 00:20
Vem är det som talar på nätet? Vem lyssnar? När tidningen Fokus häromdagen bjöd till seminarium om internet och demokrati var frågorna stora och öppna. Deltog gjorde bland andra Martin Jönsson, journalist tillika nyutnämnd gästprofessor på institutionen för journalistik och masskommunikation vid Göteborgs universitet, Dagens Arenas redaktör Katrine Kielos, s-bloggaren Jonas Morian samt journalisten och debattören Susanna Popova.
Jag var också där. Eller, jag var där mentalt. Arrangemanget webbsändes, så klart.
När pålästa, talföra debattörer med osynkade åsikter diskuterar blir det lätt lite spretigt. Inte undra på. Internet och demokrati? Var börja?
Tja, i frågan om vem som talar kanske? Fler. Många, många fler talar. Jättemånga bloggar. Lättsinnigt om mode, djupsinnigt om politik. Eller tvärtom. En tredje skriver om sin hund och en fjärde skriver om grannens hund. En femte jobbar i butik och bloggar om dumma kunder.
Vad betyder allt detta pratande? Hur påverkas makthavare, det offentliga samtalet?
Att det som skrivs på bloggar, diskussionsforum och webbaserade uppslagsverk påverkar samhällsdebatten, det får nog anses fastställt. Och ett är säkert: bloggare är väl representerade i den påverkande klassen. Nära till hands ligger att nämna de svenska bloggare som stod för detaljerna i den före detta handelsministern Maria Borelius-affären och i den om arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorins Fairfaxexamina.
Men hade inte dessa bomber briserat även utan bloggar och bloggare? Nämnda skandaler hade sannolikt blivit lika uppmärksammade om de presenterats på debattplats i tidningen.
Internet, med alla bloggare, videoklipp och allsköns ettor och nollor, påverkar naturligtvis demokratin. Ett bibliotek räcker inte för att rymma all kunskap om exakt hur denna påverkan ser ut. Men Martin Jönsson, han kan det där med att formulera sig klokt och koncist:
- Enbart möjligheten att själv styra
sin kommunikation - eller hur man tar
till sig medieinnehåll - har ett stort
värde för individen och får därför ett
stort värde även ur ett demokratiskt
perspektiv.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).












