Åsiktsmaskinen

Åsiktsmaskinen v 10

Publicerad 2013-03-08 15:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

– Skärpning, folk

Frågan om huruvida barn är störande inslag i Stockholms kafémiljöer har dominerat veckans sociala tyckerier, sedan ett Kungsholmskafé infört förbud mot småttingar. Åsiktsmaskinen förstår inte riktigt problemformuleringen här. Småbarn är ingalunda den största riskgruppen för störande beteende, eftersom småbarn sällan begagnar sig av mobiltelefoner. Åsiktsmaskinen föredrar alla dagar i veckan att dricka sin espresso bredvid en småtjurig Greta, 2, än jämte en Jocke, 39, som avhandlar sitt senaste it-klipp i högt tonläge med osynlig åhörare. Så var det med den saken.

+ Toppen, Esperanto

Japansk-skandinaviska Esperanto på Kungstensgatan är Sveriges bästa restaurang, enligt branschbibeln White Guide. Åsiktsmaskinen gratulerar och gläds åt att priset stannar i Stockholm. Samt påminner om DN:s Krogkommissions omdöme när man så sent som i oktober gav Esperanto högsta betyg (5): ”Tar man ett halvt vinpaket till kosten så går det att njuta denna lyxmat i världsklass för runt 1.500 kronor per person. Dyrt? Inte alls. Det är en avgjort bättre investering för både gommen och själen än tjugo besök på McDonalds.”

! Modigt, Riche

I dessa tider av hästfynd i allt möjligt och omöjligt köttrelaterat är det bara att imponeras av ståndaktigheten hos Riche, som bjuder in till ”korvdagar” 12-14 mars. Med italiensk stjärnslaktare på plats och hög svansföring gör man bäst i att ha ordning på innehållet. Kan detta möjligen vara början till blandköttets återupprättelse? Det vore i så fall en insats i hästväg.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från På Stan

Foto: Krogkomissionen

Charmen når inte ända fram

Betyg 3

Tranan har förblivit en charmfull kvarterskrog, men matupplevelsen är en berg- och dalbana. Krogkommissionen

Foto: Läsarbild

Obs, inte arrangerat!

DN Plus. När det var releasefest för nya albumet Stockholmsnatt fanns det, inte oväntat, en hel del hipsters bland besökarna.

Foto: Krogkommissionen

Avslappnat och elegant i finkan

Betyg 4

På Häktet kombineras urbant barhäng med en ambitiös meny. Inredningen är elegant, men med Söderkänsla. Krogkommissionen.

Foto: Scanpix

Glesare mellan uteserveringarna

Färre har sökt tillstånd. Inte ens krögarna tror på våren i Stockholm. 9 1 tweets 8 rekommendationer

Foto: Krogkommissinen

Oftast för osigt på oasen

Betyg 2

Krogkommissionen. Den himmelska entrecôten visar att Gute grill kan om den vill. Men det vill den bara ibland. 1 0 tweets 1 rekommendationer