Krogkommissionen: Rival 10/10 2003

Publicerad 2008-03-18 09:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det är stökigt på Rival. Står man ut med det är den svenska och franska husmanskosten bitvis bra.

Betyg 3

MAN SKA INTE VARA otacksam. Äntligen finns det en anständig krog vid Mariatorget.

EN TRAPPA UPP från själva konferens/bioentrén till Rival ligger restaurangen med bar, matsal och balkong i höjd med trädkronorna på torget. A-läge alltså. Abba-Bennys ägarskap, artdéco-arkitekturen och den lite lätt nattklubbsaktiga inredningen i guld och citrus, ger en skön känsla av svunnen glamour i modern tappning.
Matsalen är nästan omärkligt tudelad: restaurang med vita damastdukar och servetter samt bistro - utan dukar, med mer rustika servetter och egen meny - men bistrorätterna går också att beställa i restaurangen - och vice versa. Eventuellt går det också att få rustik servett vid restaurangborden - men kanske inte att få vit duk i bistron, eller?  Ja, ni fattar själva - det är rörigt, och det på mer än ett sätt.

I VECKOÄNDARNA proppas lokalen igen i det centrala stråk som alla måste passera, oavsett om man är gäst som ska till toaletten eller personal på väg ut med mat i bistron. Personalen gör föga för att ordna kaoset.
Den som vill avnjuta middagen i lugn och ro får gå någon annanstans. Romantiska par likaså, eftersom personalen inte kunnat justera strålkastarna. Belysningen är fullgod för anatomiska dissektioner.

NÄR DET GÄLLER maten är bistromenyns franska och svenska husmanskost bästa val. Rimad oxbringa (135 kr) serveras i tjocka bräckta skivor med varm sallad på oskalad färskpotatis och vinägrett samt senaps- och löksky. Coq au vin (158 kr) är en mör tupp i mörk, fyllig rödvinssky med champinjoner och smålök.
Pocherad lax (162 kr) är däremot torr. Det krävs rätt rejäl misshandel för att förvandla denna simmande fettbomb till ett kompakt proteinblock. Serveras med grön sparris och en hollandaisesås som förstörts av kräftstjärtar i lag med syntetisk smak, en miss som även dyker upp i restaurangmenyn.

SILVERÅL (92 KR) är ingen kusin till silverfisken som hemsöker badrummet, utan helt enkelt två tunna skivor rökt ål. Den serveras med en oproportionerligt stor potatis- och pepparrotsterrin. Denna ska återkomma senare under måltiden i form av puré. I varje fall är det smakligt. Till skaldjurssoppa (135 kr) hör en Nils Karlsson Pyssling-korv gjord på pilgrimsmussla, serverad i pyttekorvbröd med en miniatyrhög av surkål på toppen. En minst sagt sofistikerad variant på korvkioskernas specialare. Korven har fin smak av pilgrimsmussla och är mycket fluffig i konsistensen. Detta serveras vid sidan om en rejäl tallrik mäktig, gräddmättad skaldjurssoppa. Smakerna är väl balanserade, mycket hummer, lagom kajenn och inte för mycket salt. Men vi saknar några bitar riktigt kött i soppan.
Halstrad gös (198 kr) har allvarliga hudproblem. Den är inte flådd och heller inte bara fjällad. Resultatet blir att det inte går att få bort resterna av skinnet, som ger en besk och otrevlig smak av halstringen. Kräft- och kantarellragun som serveras till är gjord på kräftstjärtar inlagda i dillspad. Såna där som man köper på Vivo om man är lat en fredags- kväll. Dessutom har anrättningen toppats med en vit, menlös mjölksås.

DESSERTERNA ÄR lika mycket lotteri: päronterrine (92 kr) serveras med en liten mandelkräm i söt krustad, samt päronsorbet sötad med muscovadosocker. Fruktsyra och sötma balanserar fint. Sockerlagen med kardemummafrön som ringlas runt tallriken har en en stark, aromatisk och samtidigt ren och söt smak. Vackert, innovativt och mycket gott.
Bistromenyns äppelpaj med kanelparfait och kolasås (56 kr) kan utlösa en depression. Man inbillar sig att äppelpaj ska vara äppelpaj på en meny med övervägande husmanskost. Men på Rival är den traditionella efterrätten perverterad till en liten folieform men något som ser frystorkat ut och smakar därefter.

DET FINNS VINKUNNIG personal som ger bra råd om vilken typ av vin som passar till vilka rätter och gärna förklarar varför. Det hjälper inte alltid eftersom vinlistan innnehåller både floppar, mediokra märken och vinnare.
Krogkommissionen hoppas att Rival får ordning på möbler och vinkällare och vågar ta husmanskonceptet fullt ut i bistron. I restaurangmenyn vill vi inte se återanvändning av såser, terriner och puréer - inte till sådana priser.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).