Frukost: Färskpressad apelsinjuice, valfritt kaffe, yoghurt och smörgås på grovt bröd med ost eller salami, alternativt croissant med chokladfyllning, 70 kr.
Dryck: Apelsinjuicen är fräsch, söt och ett brutalt uppvaknande i all sin rustika härlighet — här följer både rikliga mängder fruktkött och kärnor med ner i glaset. Cappuccinon är något fluffigare än stockholmsidealet, vilket inte nödvändigtvis är dåligt.
Mat: Yoghurten paras med egenrörd fruktkompott. Smått briljant. För att komponera frukosten bäst rekommenderas frallan snarare än croissanten.
Passar: För en lugn start på dagen. I och med Petit Frances något obskyra läge är det inte omöjligt att få ett bord på uteserveringen, givetvis trevligt innan sommaren är över.
Övrigt: Med brödbakande på hög nivå är det stor risk att man köper med sig både nybakt bröd och bakverk. Den bästa Petit France-upplevelsen kan man dock inte köpa där, utan bara få om man flyttar in i huset. Då skickar de upp frukosten i matvaruhissen.