Restaurang AG hanterar köttet bäst

Publicerad 2012-02-08 12:19

Foto: Thomas Karlsson Restaurang AG på Kungsholmen fick nyligen en Gulddrake. Nu har restaurangen också utsetts till Sveriges Köttkrog 2012.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Priserna duggar tätt över Restaurang AG i Stockholm. Först bland annat Gulddraken och nu priset som Sveriges Köttkrog 2012. På andra plats kom Stockholmsrestaurangen Bakfickan Djuret följd av Bastard från Malmö.

Gulddrakenbelönade Restaurang AG fick nyligen Gulddraken som bästa bar. Nu visar restaurangen att den också hanterar köttet bäst.

Stockholm dominerar prislistan för Sveriges Köttkrog 2012. Bakfickan Djuret tog andrapriset och hedersdiplom utdelades till Vassa Eggen och Grill. Malmörestaurangen Bastard blev trea.

Sveriges Köttkrog tilldelas de restauranger som bäst hanterar och serverar kvalitetskött i Sverige. Juryn har tittat extra noga på utbudet av olika styckningsdetaljer och kunskapen om hela djuret.

Restaurang AG på Kungsholmen i Stockholm, som drivs av Klas Ljungqvist och Johan Jureskog vinner med motiveringen:

”Restaurang AG har, allt sedan de öppnade för drygt ett år sedan, höjt standarden för svenska köttkrogar. Med Johan Jureskog i spetsen söker restaurangen ständigt efter det allra bästa köttet, oavsett djur och styckningsdetalj. Det första som möter restaurangbesökaren är de styckdelar som hängmöras till allmän beskådan innan de tillagas på optimalt sätt. Resultatet? Kött med mer smak och fler nyanser. Det rustika köttkonceptet förstärks av lokalen, dryckerna och den kunniga servicen. Det är ingen överdrift att säga att Restaurang AG leder utvecklingen när det gäller kötthantering, vilket gör dem till Sveriges Köttkrog 2012. ”

– Det bara haglar in priser nu. Det är jätteroligt, jag blir alldeles skakig, säger Johan Jureskog, krögare och köksmästare på AG.

Hemligheten med det grillade köttet på AG är bland annat tiden.

– Jag är motståndare till lågtemperaturstekning. Vi grillar vårt kött jättehårt och låter det sedan vila för att sedan grilla på det en gång till. Det ska vara mjukt inuti, som en smakbomb, säger Johan Jureskog.

På AG kan man också få en avsmakningsmeny av olika sorters kött, eller varför inte en hel hare eller gris.

I juryn för Sveriges Köttkrog 2012 återfinns styckmästaren Håkan Fällman, mat- och dryckesprofilen Michel Jamais och sommelieren Niclas Tuomela.

Priset för vinnarrestaurangen är en studieresa för två till Napa Valley och Sonoma County i USA.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).