Sedan Lydmar öppnade på sitt nya läge mellan Grand Hôtel och Nationalmuseum har det stått klart att det här är ett område som är i behov av mer nöjesliv.
I början av sommaren kompletterades hotellets restaurang och bar med den nya terrassen. Utformningen av terrassen är gjord av krögaren Erik Videgård, medelhavskänsla eftersträvas med klängväxter och blomsterarrangemang. Stämningen är stillsam, och publiken har en tyngdpunkt på propra finstekare uppblandat med en del turister.
Barpersonalen är noggrann och serverar såväl klanderfri dry martini (116 kr) som syrliga cocktails och alkoholfria longdrinks med bravur. Rent kvalitetsmässigt finns inte mycket att klaga över. Ett problem är dock att terrassen kan kännas kylig och ödslig. Det blir kallt då vinden från vattensidan sveper in och även om den snälla personalen erbjuder filtar är terrassen inte alltid särskilt tätbefolkad.
Fler terrassbarer i Stockholm: läs om Sjöfartshotellet och Södra bar.
BARKOMMISSIONEN 16/7 2009