Pris: 174 kr/person.
Sittning: Det är lättast att få plats om man kommer kl 11–12 eller efter 14.
På buffén: Amerikansk högkolesterolmat.
Varm dryck: Gott vanligt kaffe ingår, te om man säger till.
Kall dryck: Alkoholfri Bloody Mary, lingondricka, vatten med frukt, äppeljuice och apelsinjuice ingår.
Kall mat: Ungefär vad man kan hitta på en ambitiös lunchrestaurangs salladsbord: burkmajs, sallat, oliver, coleslaw, groddar, gurka, tomat, kikärtsröra. I brödväg finns bagels, formfranska och knäckebröd med philadelphiaost, vanlig ost och skinka som pålägg. Nachos med dipsås.
Varm mat: Kycklingvingar, små revbensspjäll, bacon, vita bönor, äggstanning, stekta potatishalvor, amerikanska pannkakor med lönnsirap. Den som vill ha brunchen som den en gång uppstod i USA behöver inte bli besviken.
Desserter: Färsk ananas och smoothie.
Atmosfär: Märklig korsning mellan skidstuga och amerikanskt vägfik. Countrymusik i högtalarna, öppen spis med trivsam brasa. Dessutom fondtapet med sandstrandsmotiv och lampor av mer orientalisk karaktär.
Passar för: Det är många 20–30-åringar när DN är där, säkerligen på grund av studentbostadskomplexet i samma kvarter. Den salta och stekta maten borde locka bakfulla.
För vegetarianer: Se ”Kall mat” ovan, pannkakorna.
Ekotänk: Det kunde inte spåras.
Barnvänligt: Två barnstolar finns.
Missa inte: Det är inget på menyn som utmärker sig men man ska inte underskatta värdet av anspråkslösa ställen där man kan äta och trivas i all enkelhet.
Undvik: Att ha för stora förväntningar.
Övrigt: Man kan betrakta ett bisonhuvud och en piska av Indiana Jones-typ på ena väggen.
Att göra i närheten: Inte mycket att yvas över. Man kan söka sig ner till Rörstrandsgatan och fika på Xoko eller Mellqvist. Eller ta sig till galleriklustret i närheten av Hudiksvallsgatan. Eller storhandla på Prisextra nere vid Norra stationsområdet.
Kafékommissionen 22/2 2009