Brunchtest

Test av brunch i Stockholm: Clarion Hotel Stockholm

Publicerad 2009-03-26 14:20

Foto: Kafékommissionen Ost på Clarion Hotel Stockholms brunch.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Allt finns, i överflöd, på Clarion Hotel Stockholms brunch. Missa för allt i världen inte hamburgarna, uppmanar en nöjd Kafékommission.

Betyg 4

Pris: 245 kronor, barn under fyra år gratis, barn upp till 12 år 140 kronor.

Sittning: Flera gäster satt kvar tillsammans med Kafékommissionen ända till 15.30.

På buffén: Varmrätter, påläggsbord, sallader och dessertbuffé.

Varm dryck: Latte och en alltför mjölkrik cappuccino 32 kronor styck.

Kall dryck: Koncentratjuice ingår. Färskpressad juice 42 kronor. Drinkar: 88/96 kronor. Champagnedrink 120 kronor.

Kall mat: Rökt lax, tre sorters god sill, ostar, bröd, nygjorda bagels, cole slaw. Oinspirerande pålägg som skinka och svensk smörgåskorv. Däremot är den egentillverkade Caesarsalladen synnerligen fräsch.

Varm mat: Äggröra, bacon, potatis, vita bönor i tomatsås, prinskorvar. Pannkakor med banan och nutella. Ställets egna hamburgare är ett måste.

Desserter: Munkar, mazariner, grädde och frukt, morotskaka, kakor, flera sorters wienerbröd, små croissanter, mousse, fudge, turkisk yoghurt med honung och smågodis.

Atmosfär: Folkligt, trivsamt och snabb service. Finast att sitta vid fönstrena. En bra träffpunkt.

Passar för: Både stora som små sällskap.

För vegetarianer: Ingen erbjuder dig, men om du säger till, gör köket generöst nog egen vegetarisk varmrätt till de gäster som önskar (ingår utöver den vanliga buffén).

Ekotänk: Ja. Kaffe, te, mjölk, grädden samt flera grönsaker är kravmärkt.

Barnvänligt: Ja, menyn passar dem, och det är så pass stort att det finns plats för dem att gå runt utan att störa andra.

Missa inte: Caesarsalladen, dessertbordet är bland de mest omfattande i stan, men allra bäst är hamburgaren som kommer ut nystekt i flera omgångar, med eget bröd och sallad - så bra att personalen tar egna när de tar paus.

Undvik: Påläggsbord och äggröra. Efter allt nyttigt, färskt och ekologiskt blir också smågodis som bilar, mashmallows och salta fiskar överkurs för tarmpaketet.

Att göra i närheten: Läget centralt på Södermalm med Götgatans shopping precis utanför och Eriksdalsbadet nedanför ger mycket att göra på nära håll.

KAFÉKOMMISSIONEN 29/3 2009

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).