Test av kafé i Stockholm: Tössebageriet

Publicerad 2009-02-23 12:09

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 4

Den som tycker att samhället förändras för snabbt kan alltid strosa på Östermalm. Tössebageriet, exempelvis, har legat på samma plats sedan 1920 och fortfarande finns det inredningsdetaljer kvar från den tiden, takrosetterna och keramikplattorna i fönstersmygarna är några.

Här finns det mesta i bakväg, från de enklaste kakor till avancerade smörgåstårtor, prisbelönta smörgåsar och chokladpraliner. Men smakar det så kostar det. Den lime- och ingefärsmarinerade laxsmörgåsen med mango och pepparrotsost är dock verkligen värd sina 60 kronor. Däremot är ost/skinkmackan för 39 kronor högst ordinär. Tillsammans med en helt okej cappuccino och ett underbart äppelbakverk till efterrätt är 94 kronor ändå inte prisvärt.

Men är pengar inget problem, och man står ut med trängsel och tålmodigt utbudsfrågande damer så finns det mycket att frossa i. Det mesta som På stan provat under årens lopp är verkligen bra.

KAFÉKOMMISSIONEN 22/3 2007

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).