Test av kafé i Stockholm: Vete-katten

Publicerad 2009-02-23 11:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Betyg 3

Prisbelönt, gammalt och anrikt är detta fullödiga konditori som funnits sedan år 1928. Här finns bageri, små kafferum och en öppnare servering. Allt görs på plats, inklusive praliner.

Det finns sjutton sorter i en frestande monter - ett val att våndas över. För de är ljuvliga! Champagnetryffeln innehåller härligt mild, smörsmakande kräm (som dock inte innehåller riktig skumpa utan konjak och vitt vin); Irish coffee har en distinkt men fin spritsmak. Ännu godare är nästan den mörka chokladpralinen med katalansk mandel & man smälter.

Synd då att resten av fikat inte är värt sitt pris. Tar man trettio spänn för en liten ostmacka måste man servera mer än en kylskåpskall fralla ned urmesig hushållsost, och erbjuder man caffelatte borde man göra den med lika hög kvalitet som man bakar tårtor. Så är det inte nu.

KAFÉKOMMISSIONEN 21/9 2006

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).