Barnkryssning till Åland

Publicerad 2008-05-22 11:31

Foto: Hasse Holmberg Finlandsbåtarna är fulla av sunkiga detaljer, men det går att ha trevligt om man vill.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

KLOCKAN ÄR 9 på morgonen på M/S ”Mariella”. Skyltarna vid borden upplyser om extrapris på drinken Finlandia Easy Breeze. Inte ens den bländande majsolen i båtfönstren rår på halvdunklet över dansgolvet på däck 7, med Ålandsbåtarnas karaktäristiskt klaustrofobiska takhöjd. Den unkna doften från lördagskvällens aktiviteter har inte riktigt hunnit lägga sig än – om den någonsin gör det. Ur högtalarna sjunger två män med finsk brytning en barnvisa om att bada bastu: ”Ingen människa kan va där, när farfar öser på. Stenarna de väser och han pöser då. Han är lavabränd, han är lavabränd…” Har någon hört den förut? Verkar inte så. 

DET ÄR SÖNDAGSKRYSSNING för barn med Ville Viking. Lokalen är knappt halvfull när pingvinen Cody från filmen ”Surf’s up” och Viking Lines skeppskatt Ville Viking bjuder på billiga glasspinnar. Det hela sker till det sporadiska ljudet av myntskrammel från enarmade banditer. Ja, så här skulle man kunna fortsätta. Länge. Det finns nämligen ingenting lättare än att hitta sunkiga detaljer på en Ålandsbåt – om det är vad man letar efter. Men faktum är det går att ha riktigt trevligt på Viking Lines barnkryssning. 

BÅTEN AVGÅR REDAN 07.45 på morgonen från Stadshuskajen, men man behöver inte laga frukost i ottan. I det ringa priset (84 kronor för vuxna, 37 kronor för barn 6–11 år och gratis för barn under 6 år) ingår en överdådig frukostbuffé som står uppdukad direkt vid påstigningen: färsk grapefrukt, filbunke, bär, äggröra, ost, bönor, juice, grönsaker, lax, fem sorters bröd – allt man kan begära och prinskorv därtill. Innan Ville Viking sedan håller morgonsamling kan man dricka sitt morgonkaffe uppe på soldäck medan båten stilla glider ut mellan skärgårdsöarna.
Varje söndag uppträder en ny trollkarl eller underhållare. Just denna morgon sjunger och trollar ”Joxelina”, som får stort gensvar från barnpubliken. Därefter fortsätter programmet i lekrummet på planet ovanför, där det också finns massor av leksaker för de små och tv-spelsrum för de större. Från kaféet har man bekväm utsikt över bollhavet, som på hembåten är av oceanisk dimension. Framme vid Mariehamn strax efter klockan 13 byter man båt, vilket går snabbt och smidigt i en transferkorridor utan att man behöver sätta sin fot på åländsk mark. 

FÖRKÖPER MAN BILJETT till den monstruöst tilltagna middagsbuffén (221 kronor för vuxna, gratis för små barn) börjar middagen redan klockan 15, så lite frukt eller en fika i stället för lunch räcker bra. Klockan 19 är man tillbaka i Stockholm. Det bästa: någon trängsel eller köbildning existerar inte. Det är mindre folk här än i en enskild kassakö till Skansen en lördagsmorgon.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).