Breakdansare, valfångare och upproriska 68-studenter hör till begivenheterna på den Franska filmfestivalen.
För tionde året i rad arrangeras spektaklet av Olivier Guerpillon, som är medproducent till öppningsfilmen ”Kapten Ahab”. Franska filmfestivalen utmärker sig inte bara med sin språkliga inriktning, utan också genom att visa en film per kväll och pågå i fem veckor.
–Vårt koncept är inte att visa tio filmer om dagen. Vi tänker oss att folk först ser en film klockan halv sju och sedan går ner till Stureplan för att ta sig ett glas, säger Olivier Guerpillon. Och vi har inte någon ambition att bli en gigantisk festival. Vi vill hålla det hela avspänt och opretentiöst. Fransk film är redan tillräckligt pretentiös. Hahaha!
Ett drygt dussin av de två hundra långfilmer som görs i Frankrike varje år kommer till svenska biografer. Antalet har minskat efter Triangelfilms konkurs. Olivier Guerpillon tror att det ökar intresset för Franska filmfestivalen, som startar just när blockbustersäsongen rensar bort allt annat än action, komedier och actionkomedier från repertoaren.
–Våra besökare är nyfikna och kulturella. De kan tänka sig att se en fransk film även om de inte vet vad den handlar om. Många av dem tycker att fransk film representerar något speciellt, ungefär som franskt vin.
De som uppskattade ”Once” har en ny musikal att se fram emot. ”Les chansons d’amour” har beskrivits som nollnolltalets svar på klassikern ”Paraplyerna i Cherbourg”. Av trailern att döma handlar den om extremt vackra personer som går runt i bylsiga halsdukar, kedjeröker och utforskar sin sexualitet.
–Den är superfransk, säger Olivier. Om man vill se något mindre franskt kan man välja ”Jag har alltid drömt om att bli en gangster” som handlar om ett gäng avdankade bovar. Eller den belgiska ”Cowboy”.
Varför äter fransmän alltid glass när de går på bio?
–Det är en gammal tradition. När jag var liten handlade bioreklamen till nittio procent om glass. Efter reklamen kom biografvaktmästaren in i salongen och sålde strutar. Med multiplexbiograferna började popcorn bli vanligt men Frankrike har fortfarande ett starkt nätverk av mindre biografer. Där visas smalare filmer och man vägrar att byta ut glassen mot popcorn.