Fredrik Strage: Moderna filmaffischer är anskrämliga

Publicerad 2009-09-07 09:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

"När affischerna inte längre går att skilja från varandra fyller reklamen knappast sin funktion. Allra värst är postrar som marknadsför romantiska komedier." Fredrik Strage undviker numera att se affischen innan filmen.

I somras gick jag in i en bokhandel i Berlin som sålde gamla polska film­affischer. I flera decennier anlitade det polska filminstitutet konstnärer för att göra affischer till både inhemska och utländska filmer. I stället för att avbilda de mest kända scenerna gjorde polackerna ofta egna tolkningar av stämningen eller budskapet i en film. Ibland smög de till och med in regimkritiska kommentarer. Resultatet blev de tjusigaste filmaffischer världen skådat.

Efter en polsk posterupplevelse är det lätt att bli deprimerad av de anskrämliga affischer som hänger utanför moderna biografer. Att filmaffischer är fulare än bok- och skivomslag är inte så konstigt med tanke på att mer pengar investerats i projekten. Därför måste de tilltala en så bred målgrupp som möjligt. Men när affischerna inte längre går att skilja från varandra fyller reklamen knappast sin funktion. Allra värst är postrar som marknadsför romantiska komedier. De visar nästan alltid en bild av huvudpersonen i helfigur framför en vit bakgrund. Han eller hon ser underfundig ut och gör en käck pose.

Affischmakarna tycks ha bestämt att det finns något komiskt i helfigursbilder. Närbilder av ansikten är vanligare på affischer som marknadsför actionfilmer. Om man gör en djup inzoomning av ett öga rör det sig inte sällan om en skräckfilm. Hos många betraktare verkar närbilder väcka en hotfull känsla medan helbilder gör att motivet framstår som glatt – i synnerhet om man använder en ljus bakgrund och en titel i rött eller rosa.

De affischreglerna lär vi alltså få leva med ett tag. Men en kliché som det vore skönt att slippa är den uttjatade romcombilden av en man och en kvinna med ryggen mot varandra. Den har varit populär ända sedan Richard Gere och Julia Roberts på ”Pretty woman”-postern. Stjärnor som Mathew McConaughey, Sandra Bullock och Hugh Grant har ställt sig i samma pose för att marknadsföra lättsamma kärleksfilmer. Nu syns den på affischen till ”The ugly truth”, en standardiserad romcom där en seriös karriärkvinna mot sin vilja blir kär i en charmig chauvinist.

Den irriterande rygg-mot-rygg-romcom-posen signalerar att män och kvinnor har en massa festliga olikheter att kivas om – men ändå behöver varandra att luta sig mot. Det banala budskapet är uppenbarligen vad de flesta biobesökare letar efter. Själv undviker jag numera att titta på affischen innan jag ser en romantisk komedi.

”The ugly truth” har premiär fredag 11 september. På sajten www.polishposter.com kan du se vackra, polska filmaffischer.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).