Ansiktsmaskinen 2009

Ansiktsmaskinen på Hell’s kitchen

Publicerad 2009-11-06 17:08

Foto: Ivan Nuñez Ansiktsmaskinen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På stan fångar ett ögonblick i den gångna klubbveckan. Samt dokumenterar vad som hände före, under och efter det att ­bilden togs.

4: Jag, 1, 2 och 3 blev mejkade av en makeupartist. 2 hade valt att kvällens festtema skulle vara ”vrede” så hon bestämde att hon skulle vara djävul. Men vi andra tog bara något som vi tyckte var kul, även om jag tycker att jag såg lite ondskefull och häxlik ut i min peruk.

2: Alla tre tjejerna hade bra utstyrslar. 4 var magdansös, 1 var leopard och 3 var sjuksköterska.

3: Jag var utklädd till Kleopatra, hon är cool – feminin men ändå spejsad. Hon var ju en egyptisk drottning men jag var mer Elisabeth Taylor-Kleopatra. Jag var sjuksyster från början men ändrade mig, så jag satte en lapp över sjuksystermärket på min svarta lackklänning.

1: Jag har alltid tyckt om leoparder så jag fick en sjukt häftig ansiktsmålning, det tog en timme ungefär. Det blev jätteroligt när jag skulle åka tunnelbana hem efter sminkningen och såg att alla såg livrädda ut för mig, det fick bli taxi i stället.

3: Efter sminkningen gick jag på Klick-fest på Café. Fredagsbilagan i Aftonbladet hade femårsjubileum. Det var nästan bara tjejer där.

4: Vi möttes upp på Hell’s och pratade om hur kvällen skulle bli och skrattade gott åt våra kostymer. En av gästerna var utklädd till arg gorilla, han såg både väldigt rolig och läskig ut på samma gång.

2: Jag kör ju en rad fester med de sju dödssynderna som tema, så i fredags var det ”vrede”. Och dessutom halloweenfest. Det var inte svårt att få Hell’s kitchen att kännas som ett helvete, det är ju temat från början.

4: Det var 2:s idé att jag och 3 skulle börja spela på Hell’s, hon kände att det behövdes mer girl power i Stockholms dj-bås. Vi spelar inte bara kommersiella Stureplanshits utan försöker också hitta nya grejer och gamla hits i nya remixer. Jag kör mest houseremixar och 3 kör R & B och hits, så vi kompletterar varandra.

3: Det är många som tror att jag och 4: är syskon men det är vi inte. Jag gillar ju att spela house också men när vi spelar på Hell’s ska det inte bli svår house, det är ju inte direkt Ibiza-house vi spelar.

1: Kvällen slutade med att jag gjorde pasta och somnade i soffan. Det tar på krafterna att vara en leopard, det är ju är jobbigt att stå och fräsa och visa tänderna åt alla en hel kväll.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).