Jens Lundström och Sasha Lindskog lärde känna varandra när Sasha köpte två skivor av Jens. En med popbandet Lolitas och en med hiphopgruppen De la Soul. De träffades, började diskutera musik och byta skivor. I dag är de bästa vänner. De har likadana grå munkjackor, blåa jeans och vita gymnastikskor när vi träffas. De har varit på skivrunda. Ibland åker de på resor tillsammans, de har bland annat varit i England, Frankrike, Holland och Japan.
– Vi åker till ställen för att gå på skivmässor, men man planerar ju så man kan kolla i stans skivaffärer också, säger Sasha. Vi var i Utrecht för ett tag sedan, på världens största skivmässa.
– Europas största, säger Jens.
– Är det? säger Sasha.
– Ja, det finns en i Austin som är större, men Europas största hålls i Utrecht. Och så går vi på loppisarna och kollar skivbackarna där. Och äter god mat.
För två och ett halvt år sedan startade de barklubben Cul de Sac som har nypremiär i morgon på Musslan, efter ett års uppehåll. Där spelar de allt från proggrock till funk, hiphop, jazz och tropicalia. Och mycket filmmusik. Men de låter ofta bli hitsen.
– Vi tycker att det är kul att hitta låtar som inte är klassiska för genren, kanske hårdrocksbandet som gjorde en funkig låt, så säger alla ”shit, har de gjort den där låten?”. Tom Jones har till exempel gjort skitbra storbandsfunk. Det var på slutet av sextiotalet, backad av librarymusiker, säger Jens.
Librarymusik spelades in på 60- och 70-talet av studiomusiker; bruksmusik med olika teman som filmbolagen köpte och använde i tv-serier och filmer.
– Det finns mycket funkiga grejer på de här skivorna, musikerna som gjorde dem var fantastiska. Låtarna kan heta ”quick” eller ”heavy drums”, beroende på hur de är tänkta att användas, säger Jens.
– Det är ett väldigt avmystifierat sätt att se på musiken, hela imagen har försvunnit. Vi använder musik på samma sätt på Cul de Sac, vi ser inte till sammanhanget. Vi tar bort de vanliga stämplarna på musik och gör våra egna, säger Sasha.
– ”One thing” med Amerie körde vi när den kom, det är nog den mest kända låt som vi har spelat. Den har samplat trummorna från en funksingel som jag har lyssnat mycket på. Den röda tråden nådde fram ända till topplistorna den gången, säger Jens.
Namnet Cul de Sac har de tagit från en film av Roman Polanski. För några veckor sedan fick Jens äntligen tag på soundtracket, som bara getts ut på en ep i England. Han köpte det på E-bay för 1200 kronor.
– Han kommer att kunna sälja den för minst lika mycket, då det är ett bra köp, säger Sasha.